طاق کسری (تاق خسرو) ایوان مدائن میراث سامانیان در عراق

طاق کسری یا ایوان مدائن

طاق کسری کجاست و چرا مردمانی از استان های مازندران و گیلان و خوزستان و البرز و پس از آنها تهران بیشتر از سایرین این عبارت را سرچ می کنند؟

طاق کسری (تاق خسرو) یا ایوان مدائن میراث سامانیان در عراق است. ای کاش امروز این اثر بی نظیر معماری در ایران بود تا بیشتر به آن رسیدگی می شد و داعش و سایرین آنرا نابود نمی کردند و به وضع کنونی دچار نمیشد! یادگار باشکوه ساسانی سال هاست که وضعیت بسیار بدی دارد . بعضی می گویند با تولد پیامبر این شکاف بزرگ در ساختمان طاق کسرا پدیدار شد اما واقعیت این است که بی لیاقتی و عدم توجه دولت های مختلف عراق این پدیده را ایجاد کرده . از جمله حزب بعث و صدام حسین و داعش . طاق کسری شگفتی معماری است . 

 

طاقِ کَسریٰ، ایوانِ کَسریٰ یا ایوانِ مَدائِن (به انگلیسی Taq Kasra Wonder of Architecture)
طاقِ کَسریٰ، ایوانِ کَسریٰ یا ایوانِ مَدائِن (به انگلیسی Taq Kasra Wonder of Architecture)

 

این طاق یکی از عریض‌ترین طاق های معماری باستان ایران است. این بنا در 37 کیلومتری جنوب عراق و ساحل شرقی رود دجله در دوره سامانیان ساخته شده.

این کاخ زیبا به دستور شاپور اول ساخته شد , البته بعضی دیگر معتقدند کاخ در دوره انوشیروان، شاه مقتدر ساسانی برای نشان دادن قدرت و عظمت ایرانیان به جهان ساخته شده و اعراب از دیدن آن نیز وحشت داشتند. هنوز هم اصالت و عظمت آن حس می شود و در آن انسان از خود بیخود می گردد. انقدر دیوارهای آن بلند هستند که اعراب فکر می کردند این کاخ به دست اجنه و پریان و فرشتگان بنا شده و از نزدیک شدن به آن وحشت داشتند! ستون‌های توکار، پیشانی‌ها و طاقچه‌ها در جهان نظیر ندارند!

 

طاق کسری
ایوان مدائن

 

طاقِ کَسریٰ، ایوانِ کَسریٰ یا ایوانِ مَدائِن (به انگلیسی: Taq Kasra: Wonder of Architecture) اسامی آن هستند و یکی از پراستفاده ترین بناها بعنوان نماد در آثار شعرای برتر فارسی است. شاعران بسیاری از اسامی طاق کسری در شعر خودشان استفاده کرده اند. کسری نامی بود که اعراب به پادشاهان ایرانی داده بودند. در قرن هفتم میلادی یعنی 1300 سال پیش و اوایل ظهور پیامبر اسلام اعراب به ایران حمله کردند و متاسفانه این بنای پرعظمت را غارت کردند و با اینکه بسیار تلاش کردند نتوانستند آن را کامل خراب کنند و ساختمان امروزی باقی ماند. 

 

طاقِ کَسریٰ، ایوانِ کَسریٰ یا ایوانِ مَدائِن
طاقِ کَسریٰ، ایوانِ کَسریٰ یا ایوانِ مَدائِن

این شعر خاقانی درباره کاخ کسرا بسیار معروف است :

 

هان ای دل عبرت‌بین از دیده نظر کن هان

ایوان مدائن را آیینه عبرت دان

یک ره ز ره دجله منزل به مدائن کن

وز دیده دوم دجله بر خاک مدائن ران

مست‌ است‌ زمین زیرا ؛ خورد است‌ به جای‌ می‌
در کاس‌ سر هرمز ، خون‌ دل‌ نوشروان‌

کسری‌ و ترنج‌ زر، پرویز و تر‌ زرین‌ بر
بر باد شده‌ یکسر، با خاک‌ شده‌ یکسان‌

 

طاقِ کَسریٰ، ایوانِ کَسریٰ 
طاقِ کَسریٰ، ایوانِ کَسریٰ

 

. ضخامت دیوارهای کاخ در پایین آن 7 متر است!!! این برای این بوده که بتواند هزاران سال وزن سازه را تحمل کند . حتی در بالاترین نقطه کاخ ضخامت دیوارها یک متر است!! ساخت این بنا خودش داستانی دارد . همین بس که پادشاهان رومی به ایران سنگ های خاص آب رنگی را هدیه کردند و در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفت و صدها معمار و بنا از سراسر آن در ساخت آن نقش داشتند و معماری اعراب و رومی ها و ایرانی ها در بنا دیده می شود. در روایات هست که آرامگاه سلمان فارسی در نزدیکی این کاخ است.روزانه هزاران ایرانی به عراق سفر می کنند و خیلی از آنها نمی دانند یکی از بزرگترین آثار تاریخی کشورشان در عراق است! جنگ با اعراب , جنگ عراق و آمریکا , جنگ ایران و عراق , داعش , هیچ کدام نتوانستند این بنا را بکلی نابود کنند و روسیاهی به ذغال ماند!!! طول و عرض اصلی این بنا 300 در 400 متر است و بسیاری از متعلقات آن دیگر موجود نیست. کاخی که زمانی پادشاه در روز تاجگذاری در مرکز آن قرار می گرفت و تاج وی از بالای طاق آویزان میشد و بر سرش قرار می گرفت. طاق کسری که عظیم‌ترین و نظرگیرترین یادبود عظمت دوران قدیم تیسفون است، در میانه ویرانه‌های مدائن قرار گرفته است.

کس اندر جهان خم (:طاق) چونان ندید     نه از نامور کاردانان شنید
یکی حلقه‌ای بد ز زر ریخته                     از آن چرخ کار اندر آویخته
فروهشته زو سرخ زنجیر زر                    به هر مهره‌ای درنشانده گهر
چو رفتی شهنشاه بر تخت عاج               بیاویختندی به زنجیر تاج
به نوروز چون برنشستی به تخت             به نزدیک او موبد نیکبخت
فروتر ز موبد مهان را بُدی                     بزرگان و روزیدهان را بُدی
به زیر مهان جای بازاریان                      بیاراستندی همه کاریان
فرومایه تر جای درویش بود                   کجا خوردش از کوشش خویش بود

 

ایوان مدائن
ایوان مدائن
تانک آمریکایی نزدیک دیوان مدائن
تانک آمریکایی نزدیک دیوان مدائن

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

7 + ده =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت