تعریف گردشگری و انواع جهانگرد در کشورها

گردشگران چینی در شیراز - khabarme.ir

 

تعریف گردشگری و گونه های مختلف گردشگری:

گردشگری، عمل و فرآیند گذراندن وقت خارج از خانه و کسب تفریح ، آرامش و لذت، در عین حال استفاده از خدمات تجاری می باشد. درست است که سابقه وجود گردشکری به دوران باستان کلاسیک بر می گردد؛ اما گردشگری محصول تمهیدات اجتماعی مدرن است که از قرن 17 هجری در اروپای غربی آغاز شده است. گردشگری آغشته به فعالیت ها و مواردی است که شاید آن را به اکتشاف یا ماجراجویی تبدیل کند. به عنوان مثال می توانید به یکی از جنگل های آمازون سفر کنید و یک جاور عجیب را بیابید، در این هنگام دیگر یک گردشگری صرف اتفاق نیفتاده است بلکه شما در مسیر یک سفر اکتشافی و علمی قرار گرفته اید. گردشگری همچنین می توان شامل بازدید از یک مکان مقدس باشد، در این لحظه دیگر صرفا یک سفر گردشی نبوده؛ بلکه یک سفر زیارتی اتفاق افتاده است. این امر منجر به ایجاد انواع متنوع و متفاوتی از گردشگری از قبیل “گردشگری تجاری” ، “گردشگری ورزشی” و “جهانگردی پزشکی” (سفرهای بین المللی انجام شده به منظور دریافت مراقبت های پزشکی) می شود. گردشگری بر اساس هدف بازدید و اشکال جایگزین گردشگری دارای دو نوع و شکل مختلف است. گردشگری را می توان به عنوان گردشگری بین المللی و داخلی طبقه بندی کرد. در واقع بر اساس رفت و آمد مردم گردشگری به دو نوع مختلف تقسیم می شود که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد:

گردشگری و توریسم بین المللی
گردشگری و توریسم بین المللی

1- جهانگردی بین المللی

هنگامی که مردم از یک کشور خارجی بازدید می کنند ، از آن به عنوان گردشگری بین المللی یاد می شود. برای سفر به یک کشور خارجی ، نیاز به گذرنامه معتبر ، ویزا ، اسناد بهداشتی ، ارز و غیره خواهد بود. جهانگردی بین المللی بیشتر به دو نوع تقسیم می شود. گردشگری درون مرزی و گردشگری برون مرزی.

1-1. گردشگری درون مرزی

این موضوع مربوط به گردشگرانی است که از مبدا خارج از کشور وارد کشور خاصی می شوند. هنگامی که مردم به خارج از کشور میزبان / مادری خود سفر می کنند، آنگاه به گردش در کشوری که در آن وارد شده اند، گردشگری درون مرزی گفته می شود. به عنوان مثال وقتی یک توریستی با مبدا هندی به ژاپن سفر می کند ، گردشگری در ژاپن، برون مرزی خواهد می شود؛ زیرا گردشگر خارجی به ژاپن وارد شده است.

1-2. گردشگری برون مرزی

این مربوط به گردشگرانی است که از کشور مبداء خود به کشور دیگری سفر می کنند. زمانی که گردش گری به خارج از کشور خود سفر می کند، برون مرزی خوانده می شود، زیرا از کشور مادری خود خارج شده است. به عنوان مثال وقتی یک توریست از هند به ژاپن سفر می کند ، گردشگری بروز مرزی از کشور برای هند و گردشگری درون مرزی برای ژاپن در نظر گرفته می شود و البته خیلی هیجان انگیز تر از سفر داخلی است. زیرا با مردمان خارجی آشنا می شویم.

2- جهانگردی داخلی

فعالیت گردشگری افراد در داخل کشور خود به عنوان گردشگری داخلی شناخته می شود. سفر در همان کشور آسان تر است زیرا به مدارک رسمی سفر و تشریفات خسته کننده مانند بررسی اجباری بهداشت، ویزا و ارز نیاز ندارد. در جهانگردی داخلی ، یک مسافر عموماً با مشکلات زبان یا مشکلات مبادله ارز روبرو نیست و با عدم تقارن فرهنگی روبرو نمی شود.

گردشگری سلامت و سفر بدلیل پزشکی
گردشگری سلامت و سفر بدلیل پزشکی

گردشگری سلامت

تعداد فزاینده ای از مردم جهان تصمیم دارند از آنچه که به عنوان “گردشگری سلامت” لقب گرفته است، استفاده کنند. در واقع گردشگری سلامت عبارت است از؛ روند ترک کشوری که در آن زندگی می کنید برای دسترسی به خدمات پزشکی خارج از کشور. در بسیاری از کشورها ، این روند رو به رشد گردشگری به یک تجارت بزرگ تبدیل شده است و بیمارانی که در جستجوی کیفیت ، مقرون به صرفه بودن ، در دسترس بودن و دسترسی در مراقبت های بهداشتی هستند در صدد مسافرت به خارج جهت درمان می باشند. با وجود این ، بسیاری از مردم هنوز در مورد ایمنی و فواید گردشگری پزشکی اطمینان و آگاهی لازم را ندارند. یکی از مهمترین و بارزترین مزایای گردشگری سلامت این است که فرد می تواند ویزیت بعدی بیمارستان خود را با یک تعطیلات بسیار مناسب ترکیب کنید. بسیاری از بیماران این واقعیت را دوست دارند زیرا باعث می شود بعد از عمل یا ویزیت، به دور از فشارهای زندگی روزمره ، استراحت کنند و بهبود یابند. مثلا ایران کشورمان دارای تسهیلات بسیار خوب و بهترین پزشکان جهان است و با توجه به بی ارزش شدن پول ملی ما بسیار برای خارجی ها بی صرفه است که برای درمان به ایران بیایند!

 

بهترین کشور جهان برای سفر کردن
بهترین کشور جهان برای سفر کردن

گردشگری فرهنگی

هیچ عاملی همانند فرهنگ یک کشور نمی تواند آن کشور را متمایز نماید. دیدن هنرها، سنت ها، امتحان کردن غذاهای خاص و قدم زدن در خیابان های یک کشور بهترین راه برای کشف زیبایی های یک کشور می باشد. و دقیقاً این همان چیزی است که گردشگری فرهنگی به آن مربوط می شود. اگرچه گردشگری همیشه با یادگیری در ارتباط بوده است؛ اما واقعیت این است که از دهه 1970 ، زمانی که یونسکو کنوانسیون میراث فرهنگی و طبیعی جهان را به همراه پیشنهاداتی برای حفظ و ارتقاء آن ایجاد کرد ، گردشگری فرهنگی رشد عظیمی را در سراسر جهان به ویژه در اروپا تجربه کرده است. در حال حاضر 1121 سایت میراث جهانی وجود دارد که اکثر آن ها در سه کشور ایتالیا، چین و اسپانیا گسترش یافته اند. “فرهنگ یکی از نیروهای محرک در رشد جهانگردی است.”

گردشگری فرهنگی تقریباً یک سال پیش توسط دبیرکل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) ، زوراب پولولیکاشویلی ، در سومین کنفرانس جهانگردی فرهنگی که توسط UNWTO و یونسکو برگزار گردید، برای اولین بار معرفی شد. آمار نشان می دهد که گردشگری فرهنگی در جهان تقریبا 37٪ از کل بخش گردشگری را تشکیل می دهد. از جمله مزایا و فوائد گردشگری فرهنگی می توان به حفاظت از میراث فرهنگی و هنری ، رونق محلی برای مقاصد گردشگری غیر سنتی و برقراری پیوند بین فرهنگ های مختلف اشاره کرد و همچنین موارد ملموس مانند تأثیر بر اقتصاد و مشاغل. پولی که توسط مسافران فرهنگی هزینه شده است ، چه در سطح مالی و چه در ایجاد شغل در بخش هایی مانند هتل داری و صنعت پذیرایی ، تجارت و فرهنگ ، تأثیر بسیار مثبتی دارد.

با توجه به امکانات دیدنی برترین شهرهای جهان برای سفر کدامند؟

در ادامه به معرفی 10 شهر موفق در حوزه گردشگری اشاره خواهیم کرد که متنوع ترین و بیشترین امکانات گردشگری و جاذبه های گردشگری مناسب سازی شده برای توریست ها را دارند. با توجه به مناطق گردشی، مناطق تفریحی، سالن های تئاتر، موزه ها، گالری ها، سالن های کنسرت، رستوران ها، هتل ها و غیره گسترده ترین پیشنهادات مسافرتی عبارتند از:

1. آمستردام:

96 سالن ، 81 موزه ، 54 گالری هنری ، 2 سایت میراث جهانی ، 8 سالن کنسرت و 43 رستوران راهنمای میشلن.
2. دوبلین:

127 تئاتر ، 57 موزه ، 32 گالری هنری ، 6 سالن کنسرت و 5 رستوران راهنمای میشلن.
3. پراگ:

129 سالن تئاتر ، 110 موزه ، 201 نگارخانه هنری ، 1 سایت میراث جهانی ، 4 سالن کنسرت و 3 رستوران راهنمای میشلن.
4. میامی:

72 تئاتر ، 18 موزه ، 27 گالری هنری ، 1 سایت میراث جهانی و 1 سالن کنسرت.
5. پاریس:

245 تئاتر ، 147 موزه ، 69 نگارخانه هنری ، 1 سایت میراث جهانی ، 6 سالن کنسرت و 100 رستوران راهنمای میشلن.
6. بارسلونا:

80 سالن تئاتر ، 95 موزه ، 46 گالری هنری ، 1 سایت میراث جهانی ، 3 سالن کنسرت و 25 رستوران راهنمای میشلن.
7. میلان:

43 سالن ، 76 موزه ، 42 گالری هنری ، 1 سایت میراث جهانی ، 4 سالن کنسرت و 17 رستوران راهنمای میشلن.
8. رم:

93 سالن ، 151 موزه ، 42 گالری هنری ، 5 سایت میراث جهانی ، 3 سالن کنسرت و 18 رستوران راهنمای میشلن.
9. وین:

55 تئاتر ، 103 موزه ، 14 گالری هنری ، 2 سایت میراث جهانی ، 7 سالن کنسرت و 9 رستوران راهنمای میشلن.
10. لندن:

878 تئاتر ، 186 موزه ، 125 گالری هنری ، 4 سایت میراث جهانی ، 17 سالن کنسرت و 67 رستوران راهنمای میشلن.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

شش + 20 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت