کندوان, کندوهای عسل در دل سنگ

کندوان یک روستای تاریخی و بسیار زیبا و شگفت انگیز در دل کوه های سهند است! در محدوده اسکو و بدون شک در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است!
روستای کندوان یک شگفتی است و حتی می تواند برای نقش آفرینی در فیلم های تخیلی نظیر ارباب حلقه ها کاندیدای مناسبی باشد!!
در دل سنگ های سخت با کله قندی های برافراشته بر سر روستا و قله های تیز دودکشی جذاب خانه هایی همرنگ کوه و با کندن سنگ ساخته شده اند که سازگاری صددرصدی با محیط زیست دارند. این خانه های شبیه کندوهای عسل ساخته شده اند و جالب اینکه سوغات اصلی کندوان عسل است!! نام این روستا نیز بخاطر شبیه بودن خانه ها به کندو , کندوان نامیده است. اجزای خانه‌ها در کندوان شامل تنور، اتاق‌ها با دیوار های سنگی، صندوق خانه ها امن و آشپزخانه های خاص است و قطر دیوارها بین ۲ تا ۳ متر است. کندوان یکی از زیباترین روستاهای صخره ای جهان است.

مکان های دیدنی و گردشگری آذربایجان شرقی

Kandovan-baner

زیبایی انحصاری شگفت انگیز این روستا که در دنیا نظیر ندارد می توان میلیون ها توریست و میلیاردها دلار سودآوری برای آذربایجان شرقی داشته باشد اما افسوس که دولت ما چشم هایش را بسته است.
هرچه از زیبایی این روستا بگوییم کم گفته ایم. زحمتکش ترین و تلاشگرترین مردمان ترک جهان این خانه ها را در دل کوه ساخته اند. یک فرهاد بلکه صدها فرهاد عاشق این خانه ها را برای معشوق شان ساخته اند.
روستای داکوتا در آمریکا را می توان هم تراز این روستا تعریف کرد که در آن زندگی جریان ندارد! تاریخچه ساخت این روستا و دلیل آن نه شیرین و فرهاد بلکه حمله چنگیز خان مغول است که اهالی مردم روستای حیله ور برای فرار از کشتار مغول ها به این ناحیه فرار کردند و در دل کوه ساکن شدند و کم کم سنگ ها را تراشیدند و تبدیل به خانه کردند! واقعا داستان ساخت این خانه ها حیرت آور و هیجان انگیز است.
البته آب و هوای این روستا در 180 روز از سال یعنی 6 ماه کاملا برفی و یخبندان است و فصل توریستی آن در تابستان است. بالاترین دمای این روستا 27 درجه در تابستان است. فاصله اسکو تا کندوان ۲۰ کیلومتر بیش نیست. این روستا یکی از عجیب ترین روستاهای جهان است و برخی قدمت آن را نه تمها به دوره مغول بلکه 7000 سال قبل می دانند!

Kandovan-
Kandovan-

سوغاتی های کندوان :

عسل طبیعی دبش
زردآلو و آلبالو
خشکبار
گردو
گیاهان دارویی
دوشاب (شیره انگور)
آلوچه و لواشک
گلیم و جاجیم
روسری‌های کلاقه‌ای و دست بافته‌ها و صنایع دستی
آب معدنی جادویی

 

گردوی-کندوان

 

اقامت در هتل 5 ستاره کندوان

 

در این روستا یک هتل 5ستاره بنام هتل صخره ای لاله کندوان وجود دارد که اتاق هایش دیوارهای سنگی دارند و دکوراسیون داخلی بسیار زیبایی دارد. مطمئنا اگر تبلیغات بهتری در سطح جهانی از این روستا شود هزاران هزار توریست از خارج برای دیدن این روستا به ایران می آیند.

 

داخل-خانه-های-روستای-کندوان
داخل-خانه-های-روستای-کندوان
هتل-صخره-ای-لاله-کندوان
هتل-صخره-ای-لاله-کندوان

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

سه × یک =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت