قلعه دره سی گوش گربه ایران در شمال غرب!

ارسباران اذربایجان شرقی
Valley of the Thirty Castle, the cat's ear in the northwest!

کلیبر را شاید بتوان شمالی ترین شهرستان ایران نامید! البته از لحاظ طول جغرافیایی دقیقا در گوش راست گربه نقشه ایران! جنگل های ارسباران و رود ارس در این شهرستان هستند . معمولا گردشگران بدنبال جایی سرسبز هستند که دارای جاده های سرسبز پر از دار و درخت باشد همراه با آثار باستانی یا گردشگری مدرن. این بخش از کشورمان که غریب افتاده همه این مزایا را در بردارد.

جنگل ارسباران چطور جایی است؟

تمام جاده های آن در فصول بهار و تابستان سرسبز و زیبا و پر از دیدنی است و در پاییز برگ های زرد و قهوه ای این منطقه را شبیه پادشاه فصل ها می کند! هر چه از زیبایی های این منطقه بگوییم کم گفته ایم.تنوع زيستي و اکولوژيکي، جنگل هاي ارسباران را به یکی از زیباترین جنگل های ایران و جهان تبدیل کرده است. گونه‌ هاى گیاهی نایاب و یگانه زیستگاه یكى از کمیاب ترین پرندگان به نام سیاه خروس در جهان این منطقه است.

 

Azerbainjan
Azerbainjan

 

قلعه دره سی کلیبر در این شهرستان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری بر فراز کوه های بلند در رشته کوه های قره داغ یا ارسباران قرار دارد. همان جنگل های پوشیده و سرسبز بر روی کوه ها. منطقه قره داغ (ارسباران) با ۱۳۰ هزار هكتار مساحت از زیباترین جنگل هاى كوهستانى ایران است. اما بر فراز یکی از قله های این کوه های جنگلی انبوه و ارتفاعی که دیگر درختان رشد نمی کنند یک قلعه سنگی بنامدژ بابک یا بَذ درکنار قلعه دره سی خودنمایی می کند. در ارتفاع 2300 متری و در میان ابرها گم شده و از یادها رفته است و فقط نام بابک فرخدین بر آن حکمفرماست. قلعه دره‌ سی (دره قلعه) نیز در جنوب قلعه بابک واقع شده‌ است. مسیر صعود به قلعه بابک (قلعه جمهور) صعب ‌العبورترین راه در یک دره است.

مکان های دیدنی و گردشگری آذربایجان شرقی

 

تاریخ احداث این دژ دقیقا معلوم نیست اما آنرا به دوران هخامنشی و پس از آن به حمله اعراب نسبت می دهند . یعنی این بنا 1400 سال در آن ارتفاع و باد و باران و برف و طوفان دوام آورده است. باید سر تعظیم فرود آورد برای سازنده های آن در 1400 سال پیش!!!  

 

qale-darasi-24
qale-darasi-24
دور_نمای_قلعه_بابک_از_قلعه_دره_سی_(دره_قلعه)
دور_نمای_قلعه_بابک_از_قلعه_دره_سی_(دره_قلعه)
qale-darasi)
qale-darasi)

هتل، اتاقکهای پیش ساخته، چادر، سرویس بهداشتی، آب و برق و تلفن در این منطقه فراهم شده است. تله کابین، مرکز تفریحی، مراکز اقامتی، سایت طبیعت گردی، تالار و رستوران نیز در قلعه دره سی راه اندازی می ‌شود تا آنرا به یک جاذبه گردشگری ناب تبدیل کند.

 

 

babak_fort_13_
لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

20 + 5 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت