حاشیه سد علویان یک مکان گردشگری آذربایجان شرقی

Alavian Dam, East Azerbaijan
Alavian Dam, East Azerbaijan

حاشیه سد علویان یک مکان گردشگری آذربایجان شرقی در پنج کیلو متری شمال شهر مراغه یک مکان عالی برای تفریح و گشت و گذار مسافران است. آب سد علویان بواسطه یک رودخانه دائمی بنام رودخانه “صوفی چای” که از دامنه‌ شمالی کوه سهند سرچشمه می‌گیرد تامین می‌گردد. این سد در شرق دریاچه ارومیه قرار گرفته و از شمال به تبریز، از شرق به هشترود، از جنوب به میاندوآب و از غرب به دریاچه ارومیه راه دارد.

طرح احداث دهکده توریستی حاشیه سد علویان مراغه شاید بتواند این منطقه را احیا کند چون ظرقیت گردشگری بالایی دارد . یکی از 46 منطقه توریستی استان است. این سد با 60 میلیون متر مکعب آب در شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد. 

 

مکان های دیدنی و گردشگری آذربایجان شرقی

یک دهکده توریستی با واحدهای تجاری ، ویلایی و اسکله ورزش های آبی که وجود ضروری است. شهرستان مراغه با 515 اثر تاریخی جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی ایران محسوب می شود كه حدود 300 اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

متاسفانه سال های سال است که همه ساله اخبار غرق شدن و فوت افراد خصوصا جوانان در این سد به گوش می رسد . با حفاظ بندی و ایجاد جاهای مخصوص شنا و پلاژ و امکانات نظیر ناجی غریق می توان از این تلفات جلوگیری کرد.

 

آدرس سد علویان :

آذربایجان شرقی ، شهرستان مراغه، ۳ کیلومتری شمال شهر مراغه، منطقه نمونه گردشگری حاشیه سد علویان

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

3 × 4 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت