بندر شرفخانه , قدیمی ترین بندر دریاچه ارومیه

قایقی به گل نشسته در بندر شرفخانه
Bandar Sharafkhaneh

 

بندر شرفخانه از توابع شهرستان شبستر روزگاری برای خودش غوغایی داشت . همانند دریای خزر برای شمالی ها این بندر نیز حکم یک ساحل امن و زیبا را برای مردمان ترک داشت. اما با فاجعه مدیریتی در زمان دکتر احمدی نژاد و از وسط شکافتن دریاچه ارومیه کم کم این دریاچه عظیم خشک شد و آب این بندر نیز روز به روز پایین تر رفت و از ساحل دور شد.گویا آب و آبادی از این ساحل دور شد و جای خود را به نمک و شوری داد! هم اکنون این بندر یک خرابه خشک و شروآباد بیش نیست. اجساد حیوانات و قایق ها و کشتی ها در آن نهفته و زندگی از آن رخت بربسته . این بندر بزرگ در 90 کیلومتری تبریز و انتهای خیابان ساحل بود! شمال شرقی دریاچه ارومیه را تصور کنید. اکنون دورترین جا به آب است! میلیاردها تومان ارزآوری برای اهالی محلی شهر شرفخانه داشت و توریست ها برای دیدن دریاچه زیبا به آن می آمدند و یک جاذبه گردشگری درجه یک در ایران بود! درمان بیماری‌های روماتیسم و بیماری‌های زنان و پوستی و اعصاب از معجزات آب شور معدنی این مکان دیدنی بوده و هست.
بزرگترین بندر دریاچه ارومیه از سمت شرق مشرف به کوه های زیبا و سرسبز “میشو” بود ولی بزودی با طوفان های نمک این منطقه آنها نیز خشک خواهند شد.
نام ابتدایی شرفخانه , شورابخانه بوده و زمانی پرآب ترین بندر دریاچه ارومیه بود. زمانی توریست های خارجی از ترکیه و از این بندر به داخل کشور می آمدند. قایق های به گل نشسته نشانه مرگ و نیستی و کساد در این منطقه هستند و دیگر امکان لذت بردن از قایق سواری نیست. متاسفانه ما باید این جاذبه گردشگری را از لیستمان خط بزنیم!

 

 

بیشتر بخوانید  مزایا و معایب مسافرت و سفر

با بالا رفتن غلظت نمک در ان بندر بیشتر می توان به آن نمک زار شرفخانه گفت!
اسکله معروف بندر شرفخانه , اسکله تال است که درفهرست آثار ملی ایران ثبت شده! این اسکله از زمان قاجار تاکنون به یادگار مانده و زیبایی های خاص خود را دارد. این اسکله 100 سال پیش دارای ایستگاه هواشناسی و تلگراف بوده است! به علت استراتژیک بودن این بندر , روس ها در زمان قاجار انبار غله و مهمات خود را در این بندر تاسیس کردند. اگر روی خواستید از تبریز و ارومیه به ترکیه بروید باید از این بندر بگذرید. اما ما بشما توصیه نمی کنیم اکنون به این بندر برای تفریح بروید. مگر برای دیدن تاریخ و گذشته و عبرت گرفتن و ایران شناسی. مسیر قطار تبریز-دیزج خلیل-بندرشرفخانه-سلماس از این بندر زیبا می گذرد. امید است روزی دوباره دریاچه ارومیه پرآب شود و تبدیل شود به یک مرکز توریستی در شمال غرب ایران و شمال شرق دریاچه ارومیه ؛ درست همان چیزی که هزاران سال بود و صد سال پیش نیز در زمان قاجار بود و فقط 10 سال است که خشک شده است.

مکان های دیدنی و گردشگری آذربایجان شرقی

 

 

توابع بندر شرف خانه :

قانچی
دیزج مهر
علی بیگلو
مشنق
هفت چشمه
هریس

 

جاذبه های گردشگری بندر شرفخانه :

ساحل دریاچه
اسکله تاریخی
تپه تاریخی
مقبره سیدمیرآقا
مسجد جامع

 

مسیر اهر – تبریز – بندر شرفخانه :

ahar-to-sharafkhaneh-bandar-path
ahar-to-sharafkhaneh-bandar-path

 

بیشتر بخوانید  قرمزی گل روستای سرسبز و زیبای آذرشهر

سال 94 فقط یک فلامینگو در بندر شرفخانه بود جاییکه سالانه هزاران هزار فلامینگو به آنجا می آمدند و اکنون همان یک عدد نیز نیست!!!

فلامینگو_تنها
فلامینگو_تنها

 

یک اثر هنری تجسمی در شهر بندر شرفخانه با آسمان زیبای آن :

 

Bandar-Sharafkhaneh
Bandar-Sharafkhaneh

مرورگر دائمی

نمره گوگل قدیمی ترین بندر دریاچه ارومیه آذربایجان شرقی - تبریز - 8/10

خلاصه

بندر شرفخانه , قدیمی ترین بندر دریاچه ارومیه Bandar Sharafkhaneh شمال شرقی دریاچه ارومیه بندر قدیمی که اکنون تبدیل به شوره زار شده و نمک از آن باقی مانده!

8 عالی!

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

4 + 14 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت