بندر شرفخانه , قدیمی ترین بندر دریاچه ارومیه

قایقی به گل نشسته در بندر شرفخانه
Bandar Sharafkhaneh

 

بندر شرفخانه از توابع شهرستان شبستر روزگاری برای خودش غوغایی داشت . همانند دریای خزر برای شمالی ها این بندر نیز حکم یک ساحل امن و زیبا را برای مردمان ترک داشت. اما با فاجعه مدیریتی در زمان دکتر احمدی نژاد و از وسط شکافتن دریاچه ارومیه کم کم این دریاچه عظیم خشک شد و آب این بندر نیز روز به روز پایین تر رفت و از ساحل دور شد.گویا آب و آبادی از این ساحل دور شد و جای خود را به نمک و شوری داد! هم اکنون این بندر یک خرابه خشک و شروآباد بیش نیست. اجساد حیوانات و قایق ها و کشتی ها در آن نهفته و زندگی از آن رخت بربسته . این بندر بزرگ در 90 کیلومتری تبریز و انتهای خیابان ساحل بود! شمال شرقی دریاچه ارومیه را تصور کنید. اکنون دورترین جا به آب است! میلیاردها تومان ارزآوری برای اهالی محلی شهر شرفخانه داشت و توریست ها برای دیدن دریاچه زیبا به آن می آمدند و یک جاذبه گردشگری درجه یک در ایران بود! درمان بیماری‌های روماتیسم و بیماری‌های زنان و پوستی و اعصاب از معجزات آب شور معدنی این مکان دیدنی بوده و هست.
بزرگترین بندر دریاچه ارومیه از سمت شرق مشرف به کوه های زیبا و سرسبز “میشو” بود ولی بزودی با طوفان های نمک این منطقه آنها نیز خشک خواهند شد.
نام ابتدایی شرفخانه , شورابخانه بوده و زمانی پرآب ترین بندر دریاچه ارومیه بود. زمانی توریست های خارجی از ترکیه و از این بندر به داخل کشور می آمدند. قایق های به گل نشسته نشانه مرگ و نیستی و کساد در این منطقه هستند و دیگر امکان لذت بردن از قایق سواری نیست. متاسفانه ما باید این جاذبه گردشگری را از لیستمان خط بزنیم!

 

 

با بالا رفتن غلظت نمک در ان بندر بیشتر می توان به آن نمک زار شرفخانه گفت!
اسکله معروف بندر شرفخانه , اسکله تال است که درفهرست آثار ملی ایران ثبت شده! این اسکله از زمان قاجار تاکنون به یادگار مانده و زیبایی های خاص خود را دارد. این اسکله 100 سال پیش دارای ایستگاه هواشناسی و تلگراف بوده است! به علت استراتژیک بودن این بندر , روس ها در زمان قاجار انبار غله و مهمات خود را در این بندر تاسیس کردند. اگر روی خواستید از تبریز و ارومیه به ترکیه بروید باید از این بندر بگذرید. اما ما بشما توصیه نمی کنیم اکنون به این بندر برای تفریح بروید. مگر برای دیدن تاریخ و گذشته و عبرت گرفتن و ایران شناسی. مسیر قطار تبریز-دیزج خلیل-بندرشرفخانه-سلماس از این بندر زیبا می گذرد. امید است روزی دوباره دریاچه ارومیه پرآب شود و تبدیل شود به یک مرکز توریستی در شمال غرب ایران و شمال شرق دریاچه ارومیه ؛ درست همان چیزی که هزاران سال بود و صد سال پیش نیز در زمان قاجار بود و فقط 10 سال است که خشک شده است.

مکان های دیدنی و گردشگری آذربایجان شرقی

 

 

توابع بندر شرف خانه :

قانچی
دیزج مهر
علی بیگلو
مشنق
هفت چشمه
هریس

 

جاذبه های گردشگری بندر شرفخانه :

ساحل دریاچه
اسکله تاریخی
تپه تاریخی
مقبره سیدمیرآقا
مسجد جامع

 

مسیر اهر – تبریز – بندر شرفخانه :

ahar-to-sharafkhaneh-bandar-path
ahar-to-sharafkhaneh-bandar-path

 

سال 94 فقط یک فلامینگو در بندر شرفخانه بود جاییکه سالانه هزاران هزار فلامینگو به آنجا می آمدند و اکنون همان یک عدد نیز نیست!!!

فلامینگو_تنها
فلامینگو_تنها

 

یک اثر هنری تجسمی در شهر بندر شرفخانه با آسمان زیبای آن :

 

Bandar-Sharafkhaneh
Bandar-Sharafkhaneh
لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

مرورگر دائمی

نمره گوگل قدیمی ترین بندر دریاچه ارومیه آذربایجان شرقی - تبریز - 8/10

خلاصه

بندر شرفخانه , قدیمی ترین بندر دریاچه ارومیه Bandar Sharafkhaneh شمال شرقی دریاچه ارومیه بندر قدیمی که اکنون تبدیل به شوره زار شده و نمک از آن باقی مانده!

8 عالی!

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

هشت + هفده =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت