انواع جنجال : کشف حجاب؟ ویروس کرونا؟ حمله موشکی؟ قیمت دلار؟

ظاهر متفاوت بازیگران در دومین روز جشنواره فجر ۳۸

 جنجال چیست؟ جنجال یعنی چه ؟

جار و جنجال ،معمولا با سر و صدا است و هیاهو یا آشوب و شلوغی تعبیر می شود. ازدحام  و همهمه از الزامات جنجال است. بحث و مجادلة شدید همراه با شایعات که دهان به دهان می چرخد و همه جا را پر می کند! .

جنجال یعنی خبر مهم و داغی که ناگهان بین همه پخش شود و همه را متعجب و کنجکاو کند. جنجال معمولا به شکل یک خبر یا فیلم یا عکس دست به دست از طریف شبکه های اجتماعی یا شکل سنتی دهان به دهان پخش می شود. این پخش شدن ممکن است تعامدی و برنامه ریزی شده یا بدون برنامه قبلی و اتفاقی باشد!
جنجال های زیادی را در چند ساله اخیر مشاهده کرده ایم که بعضی از آنها واقعا مهم و بعضی در عمل بی اهمیت بوده اند. دانستن بعضی از آنها همانند انتشار ویروس کرونا مهم و بعضی از آنها همانند لباس جنجالی فلان بازیگر بی اهمیت بوده است.

ریحانه پارسا دست در دهان و دندان کرد- reyhaneh parsa
reyhaneh parsa

جنجال در همه بخش ها و زمینه ها رخ می دهد. از سیاست و اقتصاد و صنعت تا هنر و فیلم و سینما و غیره….
در بعضی از اقشار این موضوع بیشتر رخ می دهد. مثلا بازیگران سینما دچار جنجال های بیشتری هستند چون شغل آنها کار با دوربین فیلمبرداری است و همیشه جلوی دوربین هستند و همه می خواهند از آنها عکس و فیلم بگیرند. پس انتشار خبر جنجالی از آنها ساده تر است. جنجال معمولا با ایجاد حس تنفر و خشم یا خنده و حس خوب بروز می دهد . مثلا در همین جشنواره فجر خودمان از لباس پوشیدن و عشوه ها و رفتارهای بازیگران تا سخنان و مصاحبه ها و دعواها و فحش و فحش کاری هایشان جنجال است از روز اول تا آخر. یک روز می گویند ریحانه پارسا دستش را در دهانش کرد. یک روز حاتمی کیا با چهره ای برافروخته و عصبانی مصاحبه می کند و حرف های ضدونقیض می زند. یک روز شهاب حسینی منفور می گردد. یک روز کیمیایی . یک روز بی حجابی متین ستوده سوژه می شود و روز دیگر خارج شدن های جنجالی صدف طاهریان و مزدک میرزایی و ستاره اسکندری و آزاده نامداری و نگار جواهریان و …. و چون این جماعت سلبریتی و متمرکز کننده توجه سایرین هستند اگر مثلا کشف حجاب کنند هزاران برابر یک فرد عادی دیده می شوند و به این می گوییم جنجال!

متین ستوده : از محبوبیت تا جنجال و توبیخ!

با توجه به اینکه مردم ایران مثلا بجای کتاب خواندن اکثر وقت خویش را در شبکه های اجتماعی همانند اینستاگرام بسر می برند (مثلا خیلی کمتر پیش می آید که در یک کشور جهان اولی اگر تیم فوتبال کشوری از تیم دیگری گل بدی بخورد میلیون ها نفر از جمعیت آن کشور به پیج فلان بازیکن بروند و فحش بنویسند و خودنمایی کنند. دلیل این امر هم بی برنامه بودن و بیکار بودن مردم ایران در جهان سوم است. یک فرد در جهان اول انقدر برای خودش برنامه دارد و زندگیش جدی و باهدف است که شاید هفته ای چند دقیقه وقت کند به شبکه اجتماعی سری بزند!)
ضمن اینکه این سیاست است که مردم سیاست زده یا دین زده یا خبرزده باشند! یعنی چی ؟ در کشوری همانند آمریکا خیلی از مردم حتی نمیدانند نام رییس جمهورشان چیست!!! باورتان می شود؟؟! نه باورتان نمی شود چون ما در یک کشور سیاست زده هستیم! این یعنی دوری زندگی مردم از سیاست! شاید هر 4 سال یکبار مردم چند هفته درگیر سیاست شوند اما در کشور ما هر روز و هر روز مردم بمباران اخبار سیاسی می شوند. چون دولت کم و کاستی های خود را با این روش پنهان می کند و انقدر به مردم خبرهای بی سروته جنجالی می دهد تا مردم وقت نکنند به چیز دیگری فکر کنند. این کارها با شبکه های اجتماعی یا تلویزیون انجام میشود. در مقیاس بزرگتر “مصرف گرایی” در دنیا تبلیغ می شود. یعنی سود کمپانی های بزرگ در این است که مردم دائم سرگرم مد و فشن و سلبریتی ها و خرید کردن و دیدن تبلیغات و گرایش برای مصرف بیشتر تشویق گردند. هر چه بیشتر مصرف گرا شویم بیشتر خرید می کنیم و سود شرکت ها تضمین می شود. اما اگر ما یک لباس خود را 10 سال سالم نگه داریم و لباس جدید نخریم این شرگت ها ورشکسته می شوند. پس آنها باید کاری کنند که پول از جیب ما خارج و به جیب آنها سرازیر شود. همه سلبریتی ها و خواننده ها و مدل ها و تبلیغات و حتی فیلم ها در این جهت همسو هستند.

پانته آ بهرام با کلاه به جشنواره فیلم فجر آمد

مثلا سالیان سال قبل از اینکه ضرر سیگار کشیدن کشف شود . این صنعت بسیار پولساز به شدت در فیلم های آمریکایی تبلیغ می شد و داستان های زیادی با محوریت سیگار کشیدن شخصیت فیلم ساخته شد و اکنون سیگار دنیا را گرفته است و میلیارد ها میلیارد دلار صرف خرید این ماده افیونی کشنده می شود!
اسلحه همینطور ! دقت کنید هر ساله توسط آمریکا هزاران فیلم و بازی و ویدئوی جنگی ساخته می شود. این به مردم ازکودکی القا می شود که ما در خطر هستیم و باید بترسیم. پس مردم بسراغ خرید اسلحه می روند . ترساندن سایر کشورها همانند عربستان از ایران نمونه دیگری است که میلیاردها میلیارد دلار از نفت عربستان را تقدیم آمریکا می کند. اگر جنگ شود بازی دو سر سود برای کشوری است که اسلحه می سازد و به هر دو طرف می فروشد!!!
مواد مخدر به شکل و سیاست دیگری.
تجارت سکس و برده داری نوین نیز به نوع دیگری.
این ها که برشمردبم پرسود ترین و بزرگترین حوزه های کسب درآمد غول های اقتصادی در جهان هستند و چه بد که دنیای ما به این شکل اداره می شود!

 

انواع جنجال :

چیزی که از آن بعنوان یک جنجال یاد می کنیم کی تواند در زمینه های مختلفی رخ بدهد که از تلفیق چند زمینه نیز این اتفاق می افتد :

 

جنجال خبری :

جنجال خبری یک جنجال است که توسط رسانه ها دست به دست می شود و شاید خیلی مهم نباشد. مثلا سخنان یک سیاستمدار تقطیع و تکه های از آن به هم چسبانده می شوند و معنی خیلی بدتری از حرف اصلی پیدا می کنند و سپس توسط رسانه ها همانند یک بمب در جامعه می ترکد و احساسات مردم تحریک می شود و ادامه ماجرا ! مطمئن باشید تمام حرکات هماهنگ خبرگزاری ها و سیاستمداران در تمامی دنیا از قبل هماهنگ شده است! مثل یک خبر که همه خبرگزاری ها همزمان با هم آن را کار می کنند.

اخبار کذب سراشیبی قیمت خودرو
اخبار کذب سراشیبی قیمت خودرو

جنجال سیاسی :

جنجال سیاسی که بسیار بیشتر از سایر زمینه هاست. چون سیاسیون در جنگ قدرت هستند وسرنوشت مردم و غول های اقتصاد به تصمیمات آنها وابسته است. بنابراین دشمن داخلی و خارجی زیاد دارند. چه آدم خوبی باشند چه بد! مثلا شهید رجایی هزاران دشمن داشت و آخر هم شهید شد. یا مثلا در این چند سال اخیر چند خبر بر ضد دولت اقای روحانی مخابره شد؟ آیا همه آنها صحت داشتند؟ آیا بزرگنمایی در هیچ کدام نشد؟ اصلا یک سیاستمدار معرفی کنید که همه مردم از او راضی باشند! نلسون ماندلا؟  جنجال های سیاسی معمولا خبر بد از سیاستمداران هستند. مثلا ترامپ خودش استاد جنجال است! کل داستان استیضاح وی و جلسه ها و دادگاه ها باعث شد وی هزاران بیشتر در جراید و تلویزیون ها دیده شود .حتی شبکه های مخالف او و این در نهایت منجر به افزایش سطح محبوبیت او گردید! همچنین قبل از اینکه او رییس جمهور شود فیلمی از وی در رسانه ها لو رفت که ابتدا متن سخنان او را در یک اتوبوس بهمراه یک مرد دیگر که مجری بود می خوانیم :

-من به اون دختره نخ دادم. اعتراف می کنم که این کار رو کردم!
-می خواستم باهاش بخوابم اما فایده نداشت! متاهل بود!
+ واقعا؟
نانسی رو میشناسی؟ سینه هاشو بزرگ کرده بود!!
+آره
-من ناخودآگاه جذب زنان زیبا میشم. مثل آهن ربایهو بوسشون می کنم!
اصلا مهلت نمیدم. فقط بوس می کنم.
+دوس داری باهاشون چیکار کنی؟
-آلت تناسلی شون رو بگیرم هر کاری دلم بخواد بکنم……

ترامپ-مشت
ترامپ

جنجال سینمایی : 

معمولا جنس این جنجال ها از نوع صحبت عجیب یکی از دست اندرکاران سینما راجع به چیزی یا کسی, یا تیپ و ظاهر و زندگی شخصی لو رفته آنها می باشد! مسائلی همچون حذف یا بزرگنمایی یک فیلم یا یک شخصیت و جایزه گرفتن و نگرفتن یا موضوع جنجالی یک فیلم در رده های بعدی اهمیت هستند. مثلا تیپ خانم بازیگر در جشنواره حافظ جنجالی شد یا حمله کلامی یک بازیگر به یک کارگردان جنجال ساز شد!

جنجال اقتصادی :

 

خب نمونه واضح آن در سال 97 و 98 بارها اتفاق افتاد! تحریم اقتصادی ایران توسط ترامپ! مردم در فقر و فلاکت گرفتار شده اند و دولت هم کار خاصی انجام نمی دهد. یک نمونه دیگر گران شدن دلار از 4000 تومان به 14000 تومان! نمونه دیگر گران کردن یک شبه بنزین که به طبع آن هرج و مرج در کشور صورت گرفت و به گفته اخبار داخلی 350 نفر و به گفته اخبار خارجی 1500 نفر کشته شدند! همه این ها نمونه های جنجال های اقتصادی بودند که منشا همگی آنها ناکارآمدی دولت ها بوده است! 

قیمت نرخ دلار
قیمت-نرخ-دلار در سال های اخیر

جنجال اجتماعی :

 

منظور از مسائل اجتماعی چیست؟ اگر بخواهیم مثالی برای این نوع جنجال بیاوریم می توان به پرونده های دادگاهی کشته شدن همسر ناصر محمدخانی فوتبالیست معروف و اعدام قاتل وی که نامش شهلا بود اشاره کرد. الان این نوع جنجالها خیلی سریع در اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی پخش می شوند و سرعت انتشار به کسری از ثانیه رسیده است! مثلا اخیرا شهردار تهران همسرش را با گلوله کشت و سپس خود را تسلیم کرد و سپس دادگاه وی رسانه ای شد و در نهایت گویا تبرئه شد! خب این داستان چندین روز مردم را سرگرم کرده بود و خوراک خبرگزاری ها را تامین! دسته بندی موضوعات اجتماعی خود هزاران شاخه دارد. 

واکنش هدیه تهرانی نسبت به قتل آتنا
واکنش هدیه تهرانی نسبت به قتل آتنا

جنجال ادبی :

 

یک نمونه خوب برای این نوع هیاهو , انتشار مقاله توهین آمیز سلمان رشدی درباره امام خمینی در اوایل انقلاب و شورش های مردمی و واجب القتل شدن وی بود که باعث شد تا اکنون وی در خفا زندگی کند و برای کشته شدن وی جایزه تعیین شد! خب همه اینها بخاطر قلم تند وی و نوشتن مقاله درباره یک فرد مذهبی و محبوب بود! این رشته زیرمجموعه مسائل فرهنگی جامعه ایران و جهان می شود.

کتاب داستان "پس من کر می شوم"
پس من کر می شوم (قسمت اول)

جنجال بهداشتی پزشکی :

 

این نوع از جنجال نیز در کشورمان بسیار اتفاق می افتد. از حواشی ورود یا عدم ورود ویروس کورونا به کشورمان و حرف های ضد و نقیض مسئولین تا اخبار متعدد روزانه از این ویروس! 

یا مثلا دفع ضایعات عفونی بیمارستان به یک رودخانه و هزاران مورد دیگری که خودتان هر روز می شنوید!

دل درد تداخل دارویی
دل درد تداخل دارویی

جنجال هنری :

جنجال هنری معمولا از یک مصاحبه یا مراسم جوایز همانند جشنواره فیلم فجر شروع می شود. اول از همه تیپ بازیگران و لباس های آنان که معمولا جلوباز و تنگ و دارای عریان گری و بدن نمایی است و این مسئله در سطح بازیگران و هنرمندان یک چیز عادی است مورد جنجال قرار می گیرد. سپس رفتار آنان مثلا جنجال عشوه ها و چشمک ها و حرکات نامتعارف ریحانه پارسا در نشست خبری فیلم در جشنواره فجر! که همانند بمب در اینستاگرام ترکید و همه دیدند. یا توهین های عجیب شهاب حسینی به مسعود کیمیایی!
در خارج از کشور چیزی که معمولا به صورت بمب جنجالی می ترکد , ماجراهای تجاوز جنسی افراد مطرح به دیگران است. مثلا تجاوز جنسی مشهورترین تهیه کننده هالیوود به صدها زن مشهور و معروف سینما در ازای بازی در فیلم هایشان!
این نکته با ابزار هشتگ #METOO در رسانه ها دست به دست شد.
 
مثال : استعفای اعضای آکادمی «اسکار فرانسوی» در پی جنجال رومن پولانسکی
 

جنجال محیط زیستی :

 

این که دیگر خوراک دستگاه های خبری است. کشته شدن هزاران پرنده در تالاب ها , زجرکش شدن سگ ها و حیوانات و کشته شدن آنها توسط شهرداری , دستگیری ده ها فعال محیط زیست و حکم زندان برای آنها که سرآمد آنها کاوه مدنی بود که به کشور آمد و سپس فرار کرد و هزاران مورد نقض حریم های محیط زیست و نابودی جنگل ها و آتش سوزی ها و انقراض حیوانات به دست مردم فهیم ایران! انواع مشکلات شهری همانند بوی نامطبوع در شهر تهران و معضلات امثالهم.

اعتراض هدیه تهرانی به بازداشت فعالان محیط زیست
اعتراض هدیه تهرانی به بازداشت فعالان محیط زیست

جنجال علمی و تکنولوژی :

 

 رسیدن انسان به کره ماه و مریخ , برنامه های ایلان ماسک برای بشر آینده در فضا , ساخت ربات های نسل جدید ترسناک همانند انسان , کشف سیاه چاله ها و تلاش برای سفر در زمان همگی اخبار علمی و فناوری بزرگ و مهم و البته ترسناکی هستند که در همین چند سال اخیر محقق شده اند.

 

تکنولوژی و فناوری
تکنولوژی و فناوری

جنجال انتخاباتی :

 

الان هم که فصل انتخابات است و ما ایرانیان استاد جنجال انتخاباتی هستیم! از وقتی انتخابات در این کشور مد شده از مجلس مشروطه تا اولین انتخابات رسمی در یک محیط ملتهب و وحشت زده که دادن رای آری یا نه به جمهوری اسلامی بود و کسی جرئت نداشت نه بگوید! تا جنجال ها انتخابات مجلس و حوادث کوی دانشگاه و تحصن نمایندگان مجلس پس از جنگ و دهه هفتاد و یا انتخابات ریاست جمهوری پرحادثه سال 88 و کشته شدن صدها نفر یا حتی انتخاب آقای روحانی بجای آقای رییسی در سال 96 .

 

توئیت نوید محمدزاده در مورد انتخابات
توئیت نوید محمدزاده در مورد انتخابات

جنجال ورزشی :

 

جنجال ورزشی که بسیار زیاد است . جنجال های خارجی مثل دوپینگ ها و حوادث ورزشی و قهرمانی های تیم های مختلف تا دعواها و رفتار خصوصی ورزشکاران در همه رشته ها از فوتبال و بسکتبال و والیبال و رشته توپی تا دومیدانی و شنا و کوهنوردی و غیره ….

 

ورزشکار زن ایرانی
ورزشکار زن ایرانی

جنجال مجازی :

 

این نوع جنجال یک سبک است. مثلا گاهی وقت ها فردی در واقعیت جنجالی بپا می کند و همه گیر می شود اما گاهی کل این جنجال بر روی یک شبکه اجتماعی مجازی در داخل گوشی های تلفن همراه است! شاید باید مثلا اینستاگرام را مقصر دانست که یک خبر دروغ زرد را با یک تیتر داغ بداخل اکسپلورر خود می برد و آنرا به همه نشان می دهد تا تبدیل به یک غوغا شود!  

پست جنجالی اینستاگرام کاردی بی
پست جنجالی اینستاگرام کاردی بی
khabarme.ir

جنجال توئیتری :

 

حتما طوفان توئیتری و هشتگ های برتر توئیتر به گوشتان خورده است. هر چند ساعت و هر روز ده عبارت یا بیشتر در توئیتر ترند می شوند و تاپ ترین ها انتخاب می شوند و به همه نشان داده می شوند. این خودش باعث افزایش توجه ها به آن خبر یا جمله یا عکس می گردد. هرچند کاربرد اصلی هشتگ تجاری است. مثلا تویئتر میلیاردها دلار از مک دونالد میگیرد تا بگوید مردم فلان کوچه در ایالت می سی سی پی پیتزا بیشتر دوست دارند یا مرغ سوخاری!!! و همین طور شهرهای دیگر که به آن Big Data یا Dataminig میگویند. 

 

توئیت های جنجالی بازیگران مطرح هالیوود برای جلوگیری از جنگ ایران و آمریکا

 

اظهارنظرهای جنجالی ترانه علیدوستی
اظهارنظرهای جنجالی ترانه علیدوستی

جنجال های ترکیبی :

 

گهگاهی چند تا از این زمینه ها با هم ترکیب شده و یک جنجال ترکیبی را می سازند .مثلا یک جنجال ورزشی در قالب یک جنجال توئیتری ! معضلات جامعه امروز معمولا همگی ترکیبی از دو یا چند حوزه می باشند.

 

جنجال در روابط :

 

این نوع می تواند رابطه بین دو کشور باشد. مثلا سرنگونی هواپیمای اوکراین بدست موشک های ایران آن هم به اشتباه و کشته شدن صدها نفر که باعث تیره و تار شدن روابط شد. یا رابطه ایران و آمریکا یا اسراییل یا انگلیس یا عربستان یا خیلی های دیگر. همین چیزهایی که اجتماع ایران را افسرده کرده اند.

روابط شخصی آدم ها نیز مشمول این حیطه می شود مخصوصا اگر آن شخص معروف و مشهور باشد. مثلا ماجرای خیانت جان تری مدافع تیم چلسی به همسرش و تجاوز به یک دختر دیگر! یا مثلا تجاوز مایکل جکسون به تعدادی کودک . یا دعوای آمبر هرد و جانی دپ و دعوا و گیس و گیس کشی هایشان و رو کردن تخلف های همدیگر در دادگاه!!!

عشاق در پاییز عشق را قسمت می کنند
عشاق در پاییز عشق را قسمت می کنند

سطوح جنجال :

 

جنجال در یک فرد : 

یک فرد می تواند به تنهایی دچار جنجال شود و هیچ فرد دیگری در ماجرا دخیل نباشد مثلا فوت یک بسکتبالیست در اثر حادثه دلخراش در آمریکا !

جنجال در خانواده :

مثلا جنجال در عروسی بین چند فرد از یک رابطه کوچک . مثلا بهم ریختن و آتش سوزی در مراسم عروسی یک بازیکن فوتبال یا درگیری های افراد سرشناس با همسرانشان!

 

جنجال در یک محله:

دعوای محلی بسیار معروف است و معمولا دو گروه با همدیگر درگیر می شوند و یکدیگر را آش و لاش می کنند! حادثه ساختمان پلاسکو در چهار راه استانبول خبری جنجالی در آن محله بود.

جنجال در یک شهر:

این جنجال مختص یک شهر می باشد و مقیاس بزرگی هم دارد البته اما افراد در شهرهای دیگر یا جاهای دیگر جهان زیاد در جریان آن قرار نمی گیرند. اجتماع ایران البته به شکل عجیبی همانند سایر جاهای دنیا نیست و امکان ندارد یک خبر در یک شهر پخش شود و به سایر شهرها نرسد! انواع مشکلات شهری همگی می توانند خبرساز و جنجالی باشند.

نقشه تهران
نقشه تهران

جنجال در کشور:

این جنجال یک موضوع همه گیر در یک کشور است. مثلا انتخابات سراسری در ایران که همه را درگیر می کند اما برای مردم مثلا فنلاند اصلا مهم نیست و هرگز به آن نمی پردازند.

جنجال در یک قاره:

فرض کنید و فکر کنید که چه چیزی مختص در یک قاره اتفاق می افتد؟ معضلات جامعه امروز چیست؟  مثلا در قاره آسیا چه حادثه ای مختص این قاره است؟؟؟ در قاره آمریکا چه ؟ مثلا در قاره استرالیا آتش سوزی خبر اول این قاره است..

 

جنجال در جهان!

 

این جنجال وقتی جهانی می شود در بزرگترین مقیاس به خبری جهانی تبدیل می شود مثلا ویروس کرونا الان به همه جای جهان رسیده و همه را ترسانده یا خبر کشتار های داعش همه را وحشت زده کرده. مثلا هیچ وقت خبر انتخاب شدن یک شهردار در یک شهرستان ایران پتانسیل تبدیل شدن به یک خبر جهانی را ندارد.

میزان ابتلای مردم جهان به اسهال
میزان ابتلای مردم جهان به اسهال

مهمترین موضوع در جامعه جهانی در حال حاضر :

شاید نظرات مختلفی در این موضوع باشد. اما خیلی چیزها الان همه جهان را درگیر کرده مثلا آلودگی هوا . تغییر اقلیم آب و هوای جهان . افزایش خشونت و جنگ و سلاح های کشتار جمعی . نفت و طلا و اقتصاد جهان . جمعیت رو به رشد جهان . حیوانات و محیط زیست.

اخبار ویروس کرونا

چرا یک نفر هم در هند براثر کرونا کشته نشده؟؟؟

کورونا! بمباران خبری یا جنگ بیولوژیکی؟

رقص جنجالی پرستاران زن چینی در بخش بیماران کرونایی!

آیا باید انقدر از ویروس کرونا بترسیم؟؟؟

کرونا به چه کشورهایی سرایت کرده است؟ اواخر سال 1398

کشف حجاب؟ ویروس کرونا؟ حمله موشکی؟ قیمت دلار؟

 

عوامل اجتماعی و جنجالی شامل چیست؟ 

حقوق بشر
اعدام
سانسور
سرکوب
جنایت
دادگری
فساد
فرار مغزها
مهاجرت
مهاجرت غیر قانونی
بیکاری
دزدی
ترافیک
آلودگی
صلح
جنگ
آموزش و پرورش
سقط جنین
ارزش‌های خانوادگی
تجاوز جنسی
اچ‌آی‌وی / ایدز
زنای با محارم
جامعه
جامعه‌شناسی
جمعیت

فزون‌گرایی
نژاد پرستی
سالمندی
سن‌گرایی
حقوق جوانان

سن ترک تحصیل
محرومیت اجتماعی
طرد اجتماعی
تبعیض
تبعیض جنسی
نسبت جنسیتی
خودکشی و کمک به خودکشی
خشونت
خیانت
خشونت خانگی
تنبیه بدنی
کودک آزاری
کودکان کار
قلدری
آدم ربایی
شورش
دهشت‌افکنی
قانون ممنوعیت توهین به مقدسات
حق نگه‌داری و حمل تفنگ
قوانین شرعی
روسپی‌گری
فقر
گدایی
مبارزه با مواد مخدر
تجارت غیر قانونی مواد مخدر
قوانین الکل
قوانین دخانیات
قوانین قمار

توئیت جنجالی استراماچونی سرمربی استقلال
توئیت جنجالی استراماچونی سرمربی استقلال

چه تعدادی بیمار از ویروس کرونا در ایران و جهان موجود است؟

مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر

مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر

 

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

یک × 1 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت