Polyorchidism, پلی ارکیدیسم (بیضه اضافی) در آقایان چیست؟

بیماری های تناسلی آقایان

 

Polyorchidism ,پلی اورکیدیسم ,پلی اورچیدیسم یا چندشکستگی

 

Polyorchidism یک شرایط بسیار نادر در آقایان و قسمت بیضه ها است. مردان اصولا با دو عدد بیضه به دنیا می آیند اما در شرایط فئق الذکر مردان با بیشتر از دو بیضه بدنیا می آیند. تا کنون در قرن جدید حدود 200 مورد پلی اورکیدیسم در سراسر دنیا گزارش شده که اکثر آنها هم دارای 3 عدد بیضه بوده اند. کمتر از 10 گزارش ثبت شده که مردی دارای 4 بیضه یا بیشتر باشد!
در پلی اورکیدیسم بیضه ها معمولا داخل کیسه بیضه قرار دارند اما کیس هایی دیده شده که بیضه داخل بدن یا خیلی بالاتر از حد معمول قرار گرفته است. مثلا داخل شکم ! این شرایط ضرورتا مشکل سلامتی لحاظ نمی شود و خیلی از این موارد به زندگی عادی خود ادامه می دهند و شاید فقط از نظر روانی به مشکل بربخورند که به متخصص روانشناس بیشتر از متخصص اورولوژی نیاز دارند! پولی اورچیدیسم هرگز عامل سرطان بیضه نبوده است.

 

آیا پلیورکیدیسم علائمی دارد؟

معمولا این شرایط علامت خاصی ندارد . ولی تعداد زیاد بیضه ها ممکن است بعلت حجم زیاد باعث درد شوند. معمولا بیضه اضافی در سمت چپ بیضه ها رشد می کند. بیضه اضافی معمولا به اندازه دو بیضه اصلی نیستند و کوچکترند و حتی ممکن است برای سال های طولانی مخفی باشند.

غیب شدن بیضه
غیب شدن بیضه

آیا چند‌بیضگی بر باروری تاثیر می گذارد؟

هرگز چنین موردی گزارش نشده است. در سال 2010 پدری که سه فرزند داشت دارای سه بیضه بود. بیضه سوم و چهارم حتی ممکن است دقیقا همانند بیضه های اصلی کار کنند! و پلی اورکیدیسم عامل فرزند آوری بیشتر هم باشد!

 

بیماری های آلت تناسلی مردان
بیماری های آلت تناسلی مردان

چه چیزی عامل پلی اورکیدیسم می شود؟

دلیل این عارضه دقیقا مشخص نیست. نادر بودن این عارضه امکان مطالعه گسترده روی منشا آن را غیرممکن می سازد. یک نظریه این است که پلی ارکیدیسم از تقسیم غیر طبیعی برجستگی دستگاه تناسلی در اوایل رشد جنین نر پیروی می کند. برجستگی دستگاه تناسلی یا برجستگی غدد جنسی پیش ساز بیضه ها است و در دو ماه اول تشکیل می شود. به دلایلی که ناشناخته مانده است ، برجستگی دستگاه تناسلی ممکن است به گونه ای تقسیم شود که یک بیضه تکراری در کیسه بیضه یا در ناحیه مغبنی تشکیل شود.
پلی ارکیدیسم با سایر ناهنجاری های رشدی یا آناتومیک ارتباط ندارد. به نظر نمی رسد که یک رابطه ارثی یا محیطی با این بیماری نادر وجود داشته باشد.

 

بیضه های و بیماری های تناسلی
بیضه های و بیماری های تناسلی

 

پلی اورکیدیسم چگونه تشخیص داده می گردد؟ 

بخاطر عدم وجود عارضه و علامت , این موضوع باید توسط خود شخص یا دکتر وی درون کیسه بیضه ها تشخیص داده شود. خیلی از افراد در 40 سالگی فهمیده اند که سه بیضه دارند! تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و MRI می تواند این عارضه را نشان دهد!

انواع چندبیضه بودن کدامند؟

پپپپ دو نوع A و B دارد. در تایپ A بیضه اضافی توسط مجرای دفرنس تخلیه می شود ، که اسپرم را به مجرای انزال منتقل می کند. این بیضه توانایی تولید مثل دارد. اکثر موارد پلی ارکیدیسم از نوع A است. با پلی ارکیدیسم نوع B ، بیضه اضافی توسط مجرای دفرنس تخلیه نمی شود و بنابراین هیچ هدف تولید مثلی ندارد.

 

بیضه ها و آلت مردان بیماری
بیضه ها و آلت مردان بیماری

 

درمان پلی اورکیدیسم

بجز مواردی که آثار سرطان در آنها مشاهده می شود این ضایعه درمان خاصی ندارد و دارووی تجویز نمی گردد. فقط بیمار تحت نظر پزشک قرار میگیرد و با چک آب دوره ای و MRI مورد مانیتورینگ قرار میگیرد. البته بعضی از پزشکان پیشنهاد رفع و برداشتن بیضه اضافه را میدهند تا از سرطانی شدن آن در آینده جلوگیری کنند.

 

نتیجه گیری

پلی اورکیدیسم خیلی در انسان ها نادر است و اصلا جای نگرانی یا ترس ندارد. خیلی ها با بیضه اضافی سال های دراز زندگی کرده اند و هیچ مشکلی برای آنان پیش نیامده است. در بیشتر موارد این مورد اصلا بیماری بحساب نمی آید!

منبع :

healthline.com

 

بیضه ها چگونه قرار دارند
بیضه ها چگونه قرار دارند
لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

11 − 4 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت