آ.اس.آ چیست؟ چرا نباید آسپرین سرخود بخوریم؟ A.S.A

آسپیرین خوب است یا قاتل ؟
What is ASA? Why should we not take aspirin on our own?

فقط در کشور آمریکا سالی 20 میلیارد قرص استیل‌سالیسیلیک اسید با نام تجاری آسپرین یا “قرص آ اس آ ” مصرف می گردد. البته تعدادی از آنها را پزشکان تجویز می کنند اما اکثر آنها را مردم به سلیقه خود و با عقل خود شروع به مصرف می کنند. چون خیلی شنیده اند که از انعقاد خون جلوگیری می کند و مانع از سکته مغزی و قلبی می شود اما آیا شما عوارض قرص آسپرین بدون تجویز پزشک را می دانید؟ می دانید هر کسی نباید سرخود آسپرین بخورد و فقط و فقط پزشک صلاحیت این را دارد که برای شما آسپیرین تجویز کند ؟ طبق گزارش ها در سال 1394 , در ایران یک میلیارد و سیصد و سی میلیون عدد از این قرص به فروش رفت و پرفروش ترین داروی مصرفی در ایران شد!

آسپرین به‌طور طبیعی در پوست درخت بید یافت می‌شود. در ابتدا و در سال 1900 میلادی آسپرین برای کاهش تب و درد و مصارف جزیی مورد استفاده قرار می گرفت اما بعدا دانشمندان کشف کردند که آسپرین مانع تشکیل پلاک ها و لخته های خونی می گردد و برای کسانی که در معرض سکته قلبی و گرفتگی عروقی هستند بعنوان رقیق کننده خون بسیار مناسب است. اما چرا می گوییم فقط و فقط متخصص قلب و عروق صلاحیت تجویز آنرا دارد؟

1159px-Side_effects_of_aspirin.عوارص آسپرین
1159px-Side_effects_of_aspirin.عوارص آسپرین

به علت عوارض گوناگون و متعددی که این دارو دارد. در زیر به چند عارضه ناشی از قرص اسپرین اشاره می کنیم :

عوارض قرص آسپرین :

– کهیر، خارش یا تورم پوست

– تنگی نفس، خس خس سینه , مشکل پیش آمدن در تنفس عادی و بدتر شدن علائم بینی و سینوس ها

در موارد نادر، واکنش های جانبی به قرص آ اس آ می تواند جدی و یا حتی مرگبار باشد. پس درصدی از افراد به این قرص واکنش شدید و حساسیت مرگ آفرین نشان می دهند و نباید کسی سرخود از آن استفاده کند و باید حتما تحت نطر پزشک باشد تا حساسیت را بررسی کند.

AERD نام یک بیماری است که مشمول آسم مزمن، سینوزیت با پولیپ بینی و حساسیت به آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می گردد.

قرص آسپیرین ASA قرص شفابخش
قرص آسپیرین ASA قرص شفابخش

دیگر عوارض جانبی آسپیرین :

درد معده،

تهوع،

سوزش سر دل

کهیر

 مشکلات بلع

 تورم لبها و زبان

 درد شکم

 تهوع یا استفراغ

قرص آسپیرین - آ. اس. آس 80
قرص آسپیرین – آ. اس. آس 80 – دوز مصرفی

روش حساسیت زدایی آسپرین :

در این روش ابتدا به بیمار دوز بسیار کمی را وارد می کنند تا کم کم حساسیت بدن بیمار به آسپرین کم شود و مرتبا این دوز را زیاد می کنند تا بدن به آن عادت کند و واکنش بدی نشان ندهد. در این صورت شما می توانید به راحتی از آسپرین استفاده کنید!

مرورگر دائمی

What is ASA? Why should we not take aspirin on our own? - 10/10

خلاصه

What is ASA? Why should we not take aspirin on our own? آ.اس.آ چیست؟ چرا نباید آسپرین سرخود بخوریم؟ A.S.A استیل‌سالیسیلیک اسید عوارض قرص آسپرین : فقط در کشور آمریکا سالی 20 میلیارد قرص استیل‌سالیسیلیک اسید با نام تجاری آسپرین یا "قرص آ اس آ " مصرف می گردد

10 شگفت انگيز!

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

چهار − چهار =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت