دم مصنوعی برای تعادل تلفیق پزشکی و تکنولوژی ژاپنی

دم مصنوعی ژاپنی

دانشمندان دانشگاه کیئو ژاپن (Keio University)  با تلفیق علم پزشکی و فناوری رباتیک و هوش مصنوعی توانستند یک دم تعادلی فوق سبک برای بدن انسان طراحی کنند که می تواند تعادل را برای افراد بی تعادل به ارمغان بیاورد.

این دم مصنوعی رباتیک که » (Arque) نام دارد برای افراد معلول و کم توان جسمی بسیار مناسب می باشد تا بتوانند تعادل خود را حفظ نمایند. ژاپن کشوری با جمعیت بسیار پیر است و این فناوری گامی در جهت ارتقای سطح سلامت و کمک دهی به افراد پیر برای زود از رده خارج نشدن است تا بتوانند راحت تر کار کنند .

 

دم مصنوعی برای حفظ تعادل

 

زمین خوردن یکی از معضلات سن بالا در زنان  و مردان است. آلزایمر , پوکی استخوان , کهولت سن , ضعیف شدن عضلات منجر به زمین خوردن متعدد سالمندان می شود که شکستگی های دست و پا و خطرات دیگر را بدنبال دارد. این دم مصنوعی می تواند یک کمک بسیار مناسب برای این قشر باشد.

 

دم مصنوعی کانگرو
دم مصنوعی کانگرو

 

این دم همانند یک آونگ عمل کرده و همانند یک سیستم تعلیق خودرو وقتی شما به سمت چپ خم می شوید به سمت راست خم می شود و بالعکس و این چنین تعادل شما را حفظ می کند. دقیقا یک کپی برداری از حیواناتی همانند کانگرو یا گربه یا میمون که از دم خود برای تعادل استفاده می کنند.

 

حرکت آونگی دم مصنوعی رباتیک آرک
حرکت آونگی دم مصنوعی رباتیک آرک

 

امید است در کشور ما هم این سطح از توجه به سالمندان باب شود و از آنها بعنوان یک سرمایه و یک منبع تجربه استفاده کرد. هم اکنون اوضاع سالمندان در ایران خوب نیست و دهه شصت و هفتاد که یک برآمدگی جمعیتی در ایران هستند بزودی به دوره سالمندی می رسند و باید فکری به حال آنان کرد. میانگین جمعیتی ایران بزودی بسیار بالا می رود و باید همانند ژاپن فکری برای توانبخشی به افراد جامعه کرد.

 

شمایل دم حفظ تعادلی رباتیک
کانگورو
کانگورو
نحوه اتصال قطعات دم رباتیک
نحوه اتصال قطعات دم رباتیک

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

هفده − 4 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت