yogaism
آشنایی با حرکت‌های مبتدی و پیشرفته یوگا

آشنایی با حرکت‌های مبتدی و پیشرفته یوگا

 

آشنایی با انواع حرکت‌های یوگا

در این بخش از خبرمی می خواهیم به سبک زندگی با روش یوگا (در کنار سلامت و تغذیه) بپردازیم و چندتا از حرکات ساده این ورزش محبوب را که بتازگی در ایران همه گیر شده مرور می کنیم و آشنا می شویم. این حرکات اسامی سختی دارند اما اجرای اکثر آنها ساده است وشما براحتی می توانید در خانه یوگا را یاد بگیرید و به کلاس یوگا نیازی ندارید.


آساناها :

(به هر حرکت یوگا و وضعیت اصلی این ورزش یک آسانا می گویند. معمولا این حرکات کششی هستند و انعطاف, تعادل و آرامش ورزشکار را مورد محک قرار می دهند.)

پدم‌آسانا (نیلوفری) :

حالت پدم آسانا همان چهارزانوی خودمان است که شبیه نیلوفر میماند! البته انگشتان پا کمی بالاتر از حالت نشستن چهارزانوی معمولی قرار میگیرند که کمی نیاز به تمرین دارد.

 

مدیتیشن چهارزانو در یوگا
مدیتیشن چهارزانو در یوگا

 

• شیرش‌آسانا (روی سر)

این جرکت یکی از سخت ترین حرکات یوگاست و تمرین فراوان و آمادگی بدنی را می طلبد و به چندین شیوه اجرا می شود. گاهی با کمک و کم کم بدون کمک مربی. در مرحله اول باید عضلات دست و گردن قوی و آماده شوند. سیرش یا شیرش به معنای سر است. 

 

شیرش‌آسانا
شیرش‌آسانا

 

• سروانگ‌آسانا (شانه‌ای) (Salamba Sarvangasana)

این حرکت شبیه “شیرش آساناست” با این تفاوت که تکیه گاه شما بیشتر از دستان و گردن و سر , شانه ها و کتف هستند. به این حرکت مادر آساناها لقب داده اند

سالامبا ساروانگ آسانا

سالامبا ساروانگ آسانا

 

• متسی‌آسانا (حالت ماهی)

حرکت خوابیده به پشت و بلند کردن کمر و شانه ها از زمین و انتقال تکیه گاه به سر و باسن , حرکتی استقامتی که سینه باید به سمت بالا هل داده شود. پاها هم بصورت کراس لوتوس کامل یا نیم قرار میگیرند.

ماتسی آسانا ماهی
ماتسی آسانا ماهی

 

• اوشترآسانا (شتری)

حرکتی که با خم شدن به عقب تا حد ممکن و دراز کردن دست ها رو به عقب همراه است و مشتقاتی همانند نیم شتر چپ و راست دارد. اوشتر آسانا یا یوشتر آسانا حرکت شتر نام دارد.

اوشتر آسانا
اوشتر آسانا

 

• اوتان‌آسانا (کرنشی)

خم به جلوی ایستاده و شدید که با شدت های مختلف برای افراد تازه کار تا حرفه ای انجام می شود و تا جایی که امکان دارد فرد خم شده و سرو گردن را به پاها نزدیک می کند. انعطاف بدنی در این حرکت بسیار مهم است.

 

اوتاناسانا
اوتاناسانا

 

• پسچیموتان‌آسانا (کشیده) پسچی موتان آسانا / کشش کامل پشت /paschimottanasana

 

در این حرکت نشسته شما تاجایی که امکان دارد روی پاهای خود خم می شوید (back stretching pose) و به زمین نزدیک می شوید. این حرکت نیز بسیار انعطاف بدنی خوبی می خواهد.

 

پس چی موتان‌ آسانا
پس چی موتان‌ آسانا

 

• بهوجنگ‌آسانا (حالت مار کبرا)

 

حرکت کبری دقیقا الهام گرفته از حرکت حمله کبری و حالت بدن مار است و برای عضلات پشت مفید است و قفسه سینه را باز می کند. گفته می شود این حرکت برای کاهش استرس نیز بسیار مفید است.

 

بهوجانگ آسانا
بهوجانگ آسانا

 

• دهانورآسانا (کمانی)

 

حرکت کمانی که بصورت خوابیده یا ایستاده اجرا می شود که در هر دو سر و پا از عقب بهم نزدیک می شوند و بدن حالت یک کمان خمیده را بخود میگیرد.

 

دهانور آسانا
دهانور آسانا

 

• هال‌آسانا (شخمی)

 

حالتی خوابیده که سر, گردن و کتف و شانه ها و دست ها همانند شکل زیر روی زمین است و پا بصورت برعکس از بالا به زمین می خورد.

 

هالاسانا
هالاسانا

 

• وجره‌آسانا (الماسی)

 

حرکت ساده نشستن معمولی و با تمرکز دوزانو که خود پیش حرکتی برای بعضی از حرکات پیشرفته یوگا است vajrasana نام دارد.

 

vajrasana
vajrasana

 

• شاوآسانا (مُرده)

حرکت مرده دقیقا بهمین شکل خوابیده و چشم ها بسته و کف دست ها رو به آسمان . در این حرکت معمولا تنفس های مختلف را تمرین می کنند و بدن به اوج آرامش و ریلکس بودن می رسد.

 

شاواسانا
شاواسانا

 

• چاکرآسانا (چرخی)

 

حرکت حالت چرخ که بچه ها بخصوص بخاطر بدن نرمشان آنرا بخوبی انجام می دهند.فقط  کف پاها و کف دست ها با زمین تماس دارند و کل بدن همانند یک قوس از زمین کنده می شود. دقیقا همانند یک نیم دایره و هلال .

 

چاکراسانا
چاکراسانا

 

دیگر حالت‌های یوگا :

 

• پرانایامه (مهار تنفس)

 

حرکت نشسته ساده یوگا که معروف ترین حرکت آن و شروع برای آرامش یافتن و تمرکز است. عموم مردم یوگا را با این حرکت آرامش بخش و ابتدایی می شناسند.

pranayama asana
pranayama asana

 

• سوریا ناماسکارا (درود خورشید)

یک سلسله حرکات بهم پیوسته یوگا که از آن به سلام بر خورشید تعبیر می شود و چندین حرکات یوگا همانند حرکت کرم و حرکت  قله و سایرین را در دل خود دارد. معمولا در طلوع زیبای خورشید این حرکت نه چندان کوتاه و آسان انجام می شود.

 

 

surya namaskara
surya namaskara

 

 

• مودرا (دست‌نشانه)

مودرا معانی بسیاری دارد و از بیشتر مربوط به حرکات و پوزیشن های دست و انگشتان می باشد . بعدا در مقاله ای جداگانه به انواع مودرا  می پردازیم .

 

مودرا یوگا
مودرا یوگا

 

• راجه یوگا (یوگای شاهی)

یکی از زیر مجموعه های یوگا که در واقع خود یک سبک از یوگا است.

 

 

 

 

 

<

یک دیدگاه

  • سلامتی پاسخ

    2020/05/01 بعدازظهر 15:40

    Fda.gov
    یک سایت عالی برای ورزش و سلامتی

ارسال دیدگاه

هفت − 2 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت