تاثیر ورزش برکرونا

ویروس قرمز کرونا - خبرمی

کرونا ویروس چیست؟

کرونا ویروس از خانواده ویروس سرما خوردگی معمولی می باشد که با تغییر و جهش ژنتیکی توانسته نوع جدیدی از بیماری به نام کووید 19 را در پستانداران و پرندگان ایجاد کند.
شروع این بیماری از یک خفاش که جزئی از دسته های پستانداران می باشد شروع شد و سپس با انتقال آن از خفاش به انسان در کشور چین، همه گیر شد و سپس از آن جا به تمام جهان منتقل شد و تقریبا با درصدی تقریب، همه کشور های دنیا به این بیماری مبتلا شدند.

طبق مطالعات انجام شده ، این ویروس بیشتر در افرادی که سیستم ایمنی پایینی دارند، ایجاد بیماری می کند و شدیدا سیستم تنفسی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد که درمواردی که سیستم ایمنی بسیار پایینی دارند و بدن آن ها نمی تواند با این ویروس بجنگد باعث مرگ نیز می شود. این دسته از افراد معمولا افرادی که سن بالایی دارند و یا افرادی که دارای بیماری های پیش زمینه ای می باشند مثل افراد دیابتی، بیماران قلبی، بیماران با بیماری خوددرگیری سیستم ایمنی مثل بیماران ام اس و زنان باردار را شامل می شود. این افراد باید بیشتر از افراد دیگر مواظب خود باشند . در این میان ورزشکاران به علت داشتن سیستم ایمنی قوی تر نسبت به سایر افراد دیگر در برابر این بیماری مصون تر می باشند.

قیافه واقعی ویروس کرونا
قیافه واقعی ویروس کرونا

راهکار برای جلوگیری از این بیماری

از آن جایی که هنوز هیچ واکسن و دارویی برای درمان این بیماری پیدا نشده است تنها راه حل آن برای جلوگیری از این بیماری به عنوان یک بیماری واگیر، قطع زنجیره بیماری می باشد از این جهت باید از ارتباط افراد با یکدیگر جلوگیری شود و همه مکان های عمومی باید تا سفید شدن وضعیت از این بیماری تعطیل شود و همه راه های ارتباطی بین افراد باید قطع شود تا تعداد بیشتری به این بیماری مبتلا نشوند.

 

جلوگیری و پیشگیری از کرونا - khabarme.ir
جلوگیری و پیشگیری از کرونا – khabarme.ir

خسارت ناشی از این بیماری

در حال حاضر تنها راه جلوگیری از این بیماری این است که در خانه، خود را قرنطینه کنیم و فقط در مواقع بسیار ضروری با شرایط کاملا بهداشتی-حفاظتی همراه با دستکش و ماسک و ژل های ضدعفونی کننده از خانه خارج شده و در هنگام ورود به خانه با تعویض لباس و کفش و شستن دست ها وارد شویم.
قرنطینه بودن در خانه باعث بسیاری از مشکلات مثل یکنواخت شدن زندگی و افزایش ترس و دلهره و تعطیلی بسیاری از شغل ها و سخت شدن امرار معاش برای خانواده ها، و تعطیلی مکان های عمومی شده است.
از مشکلاتی که ویروس کرونا ایجاد کرده است و کمتر به آسیب آن توجه می کنند تاثیر آن بر ورزش و کاهش تحرک بدنی می باشد.

نمودار آمار کامل ویروس کرونا – www.khabarme.ir

تاثیر ورزش بر کرونا

ورزش از فعالیت های پرتحرک می باشد که برای سلامتی بسیار مفید می باشد. از آن جایی که با دستور قرنطینه شدن، همه موظف اند در خانه بمانند و همین در خانه ماندن منجر به بسته شدن مراکز ورزشی مثل استخر ها، زمین های ورزشی، باشگاه ها و بدنسازی و… شد. فعالیت بسیاری از افراد نیز به این دلیل کاهش یافت. این عدم فعالیت بدنی به علت کمبود امکانات ورزشی و فضای ناکافی جهت انجام فعالیت های ورزشی بوده است مثلا ورزشکاران مثل اسب سواران، شناگران، تیراندازان و …. به علت نداشتن فضای مناسب و نداشتن امکانات کافی به فعالیت های ورزشی که قبل از قرنطینه شدن داشته اند نمی توانند ادامه دهند و یا حتی ورزشکارانی که با ورزش هایی مثل کوهنوردی، پیاده روی و بدنسازی فعالیت داشته اند نیز در هنگام قرنطینه نمی توانند فعالیت و تحرک بدنی طبق روال قبل داشته باشند.
شاید از نظر بسیاری از افراد کاهش تحرک کوچکترین مشکلی می تواند باشد که افراد در این زمان می توانند به آن فکر کنند ولی باید گفت که کاهش تحرک در بسیاری از مسائل مورد نیاز بدنی در این زمان اهمیت دارد.

 

سطوح آلوده و نیازمند شستشوی کرونا - khabarme.ir
سطوح آلوده و نیازمند شستشوی کرونا – khabarme.ir

 

فواید ورزش کردن که در زمان قرنطینه بودن 

تحرک بدنی موجب افزایش تقویت ایمنی بدن می شود پس به عنوان یک عامل موثر در جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد که قرنطینه شدن روی این گزینه تاثیر به سزایی گذاشته است.
تحرک بدنی موجب بهتر شدن خلق و خوی افراد می شود. از ان جایی که در هنگام قرنطینه بودن به علت آزاد بودن وقت و محدود شدن برای بسیاری از فعالیت ها و از طرفی افزایش دلهره و ترس به علت این بیماری، برشرایط روحی افراد بسیار تاثیر گذار بوده است. به علت کاهش تحرک بدنی و ضغیف شدن روحیه افراد، کشمکش ها و بد اخلاقی ها در بین خانواده ها به شدت افزایش یافته است. ورزش کردن در مدت قرنطینه تاثیر مثبتی بر روحیه افراد دارد، باعث کاهش استرس و اضطراب و کاهش افسردگی می شود و فعالیت های مغزی را نیز افزایش می دهد.
تحرک بدنی برای افرادی مثل بیماران دیابتی و قلب و عروق بسیار ضروری است و این دسته از افراد برای جلوگیری از پیشرفت بیماری شان باید حداقل روزانه 30-40 دقیقه تحرک در حد پیاده روی و یا دو با سرعت پایین داشته باشند که قرنطینه شدن باعث کاهش این تحرکات و امکان پیشرفت بیماری آن ها شده است.

 

ورزش در خانه و سلامتی جلوگیری از کرونا – khabarme.ir

یکی دیگر از مشکلاتی که قرنطینه شدن دارد، اضافه وزن می باشد که علت آن کاهش تحرک و پرخوری بوده است. افزایش وزن علاوه بر کاهش اعتماد به نفس افراد، زمینه را برای بیماری هایی مثل دیابت، چربی و بیماران قلبی ایجاد می کند.
علاوه بر این مشکلاتی که بیماری کرونا بر جسم و روحیات افراد گذاشته است ,مشکلات اقتصادی و گران شدن قیمت ها برای افرادی که از طریق مربی گری ورزش های مختلف ، اجاره یا فروش وسایل ورزشی یا اجاره فضا برای انجام ورزش های مختلف به دیگران برای خود شغل ایجاد کرده بودند نیز تاثیر گذاشته است و افرادی که از این طریق درآمدزایی می کردند نیز با مشکلاتی برای خرید وسایل مورد نیاز خود و خانواده شان روبرو شده اند.

 

در خانه بمانیم و ورزش کنیم nv ohki flhkdl , ,vca ;kdl – www.khabarme.ir

کاهش شرایط برای فعالیت های ورزشی برای ورزشکاران نسبت به سایرین بیشترین آسیب روحی و جسمی به آن ها وارد کرده است زیرا روال بدنی آن ها با ورزش کردن روزانه و همچنین گذاراندن وقت خود با ورزش بوده است و کاهش و یا حذف ورزش از روتین روزانه زندگی شان، اسیب های روحی و جسمی به ان ها وارد کرده است.
این بیماری و قرنطینه شدن در این مدت، یک اجبار برای حفظ سلامتی خود و دیگران می باشد پس باید تا جایی که می توانیم شرایط را برای خود و دیگران راحت تر بگیریم و با این شرایط کنار بیایم ولی برای کاهش حداقلی اسیب های جسمی و روحی ناشی از کاهش فعالیت بدنی می توان با تنظیم برنامه منظم در خانه زمانی را به ورزش کردن اختصاص داد تا هم بدنی قوی تر و روحیه بهتری در این روز ها داشته باشیم.

چه تعدادی بیمار از ویروس کرونا در ایران و جهان موجود است؟

مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر

مرتب سازی این لیست بر اساس موارد تایید شده صورت گرفته است.

کشور یا منطقهمبتلایانفوتی‌هابهبود یافته‌ها
لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

مرورگر دائمی

کرونا یا ورزش؟! - 9/10

خلاصه

تاثیر کرونا بر ورزش و خسارت ناشی از این بیماری | فواید ورزش کردن که در زمان قرنطینه بودن | ورزش کردن در مدت قرنطینه تاثیر مثبتی بر روحیه افراد دارد، باعث کاهش استرس و اضطراب و کاهش افسردگی می شود و فعالیت های مغزی را نیز افزایش می دهد.

9 شگفت انگيز!

یک دیدگاه

  • hasan sag paz dayus پاسخ

    2020/07/02 بعدازظهر 17:23

    آقا کرونا دنیا رو ترکونده این چه وضعیه
    خدا کجاست؟؟ خدا زندس؟؟ کرونا رو خدا ساخته ؟؟؟ دمت گرم خدا مرسی بای

     

ارسال دیدگاه

12 + 16 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت