رفتارها و فرهنگ ها مشترک انسان ها و حیوانات!

خصوصیات مشترک انسان و حیوان
رفتارها و فرهنگ ها مشترک انسان ها و حیوانات!

درست است که مغز انسان ها خیلی پیچیده تر از حیوانات است اما حیوانات نیز رفتارهای خاص و مشترک با انسان ها را دارند و بعضی فرهنگ ها و رفتارهای آنها را یاد خودمان می اندازد . حتی خیلی از وسایل و اختراعات بشر از رفتارها و ساختار بدن حیوانات الگوبرداری شده است. اما دامنه محدودیت حیوانات باعث شده انسان ها اشرف مخلوقات و حاکم کره زمین شوند. حیوانات در برخی رفتارها از انسان نیز قوی ترند. مثلا مورچه ها در کار گروهی بسیار موفق هستند یا سرعت خیلی از حیوانات از انسان بیشتر است یا ماهی ها می توانند تمام عمرشان را در آب باشند! اما انسان فقط به لطف مغز پیشرفته خود توانسته تمام کاستی های خود را جبران کند و برتر مطلق باشد. تفاوت مغز انسان با حیوانات اما مشترکاتی نیز دارد! خصوصیات مشترک انسان و حیوان و بعضی از رفتارهای مشترک در آنها را برای شما لیست کرده ایم که خیلی جالب هستند :

 

1 – مگس میوه نر حشره ای است که اگر شکست عشقی بخورد مست می کند!

 

مگس میوه نر
مگس میوه نر

 

بله درست خواندید .مگس میوه حشره ای است که اگر شکست عشقی بخورد مست می کند! طبق گفته مجله نشنال جئوگرافیک مگس های نر اگر نتوانند با مگس ماده مورد نظر خود جفتگیری کنند افسرده می شوند و رو به الکل می آورند!! آن هم از میوه ها و شهد گل هایی که الکل دارند تا این چنین شکست عشقی خود را فراموش کند! 

حتما می دانید که میوه ها و بعضی گیاهان اگر مدتی بمانند و فاسد شوند الکل تولید می کنند و در شرایط خاص این الکل خوردنی می شود. پس این مگس ها همیشه در طبیعت جایی برای میگساری و شرابخواری دارند!!!

پس اگر جایی خواندید که مگس میوه نر پس از شکست عشقی خوردن مست می کند دیگر تعجب نکنید!!!

 

مگس میوه
مگس میوه

 

2 –  نهنگ قاتل “اورکا” وفاداراترین حیوان به خانواده!

این حیوان دریایی فرهنگ عجیبی دارد و به خانه و خانواده و روابط فامیلی بسیار پایبند است! هر قبیله نهنگ سفید یا نهنگ قاتل فرهنگ و صداهای خاص خودشان را دارند که با سایر قبیله ها متفاوت است. هر کدام از قبیله ها رژیم غذایی خاص خودش را دارد و شکارهای متفاوتی انجام می دهند. حتی رفتارهای نژادپرستانه نیز در بین نهنگ قاتل دیده شده است!!

 

whale_orca_sea
نهنگ قاتل یا نهنگ سفید یا نهنگ اورکا

 

3- ساخت ابزار کمکی توسط کلاغ های سیاه

کلاغ موجود بسیار باهوشی است و نسبت به خیلی از حیوانات عمر بیشتری هم دارد. جالب است بدانید کلاغ برای اهداف خود و بدست آوردن غذا ابزار میسازد و از آنها استفاده می کند! روزنامه گاردین نوشته که کلاغ ها ممکن است با یک شاخه کوچک یک قلاب بسازند و از آن برای درآوردن غذا از شکاف ها مورد استفاده قرار بدهند. کلاغ در آزمایش های دانشمندان توانسته است که با کمک کلیک های کوچک قفل ها را باز کند و یا در تحقیقی که دانشگاه آکلند بر روی آنان انجام داد می بایست برای گرفتن غذا از دستگاهی تکه های کوچک کاغذ را شبیه به ژتون برش میداد و داخل دستگاه می انداخت تا غذا بگیرید و کلاغ تنها با استفاده از هوش خود این کار را انجام داده است!

 

کلاغ سیاه
کلاغ سیاه

 

4- انجام مراسم تدفین توسط حیوانات !

 

حیوانات احساس غم را کاملا درک می کنند و سگ ها و گربه ها و اسب ها و فیل ها و خیلی دیگر از حیوانات پس از فوت یکی از هم سانان خود تا مدت در کنار جسد او میمانند و ناراحت می شوند اما کلاغ ها در این میان یک استثنا هستند . آنها برای عضو از دست رفته گروه خود مراسم یادبود و تدفین برگزار می کنند! پس از فوت یک کلاغ سیاه , سایر کلاغ ها برای جسد وی چند شاخه علف می آورند و همانند دسته گل های انسان ها در کنار وی قرار می دهند و تمام گروه برای مدتی در کنار جسد کلاغ فوت شده می ایستند وس از مدتی وی را ترک می کنند. دقیقا مانند رفتار انسان ها در مراسم تدفین یک همنوع از دست رفته!

 

مراسم تدفبن کلاغ ها
مراسم تدفبن کلاغ ها

 

5 – سگ های چمنزار با یکدیگر حرف می زنند!

 

سگ های چمنزار که شبیه موش ها یا سنجاب ها هستند موجودات بامزه و زیبایی هستند که بصورت وحشی زندگی می کنند و می توانند روی دوپای خود بایستند و نگهبانی دهند.

شاید باورتان نشود اما سگ های نوع چمنزار می توانند با یکدیگر سخن بگویند! این سگ ها به زبان انسان ها صحبت نمی کنند اما یک زبان بسیار پیچیده مخصوص بخود و منحصربفرد دارند که شامل اسم و صفت نیز هست!

براساس مقاله نیویورک تایمز  آن ها از ترکیب صداها برای نام بردن از چیزهایی که تاحالا ندیده اند استفاده می کنند. حتما فریادهای پی در پی آنها را موقع نگهبانی در چمنزار دیده اید. آنها با این فریادها میتوانند به همنوعان خود اخطار بدهند یا بگویند که دقیقا چه نوع شکارچی از چه سمتی و با چه سرعتی به سمت آنان می آید. چه جالب میشد اگر مانند حضرت سلیمان می توانستیم بفهمیم که آنها چه می گویند و با آنان سخن می گفتیم!!!

 

سگ چمنزار
سگ چمنزار
لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

پنج × یک =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت