تغییرات دمای هوا در تهران و آسیا در قرن جدید

افزایش دمای هوا در ایران - khabarme.ir

 

طبق پیش بینی های دانشمندان تا سال 2050 شهرهای زیادی در آسیا خشک تر و گرم تر می شوند و زندگی روز به روز اوضاع پیچیده تری بخود می گیرد. مطمونا بزودی بحران آب به سراغ کشورها می آید و میلیون ها نفر بخاطر دسترسی نداشتن به آب بهداشتی جان خود را از دست می دهند. محیط زیست کم کم روی خشن خود را به مردم نشان می دهد و بحران های جدید برای زندگی جهانیان رو می شوند. طبق این نظریه متوسط و میانگین دمای هوا برای اکثر شهرها افزایش می یابد و سه دسته بندی جدید بوجود می آید که عبارتند از :

  • شهرهای خشک تر
  • شهرهای گرمتر
  • شهرهای گرمتر و خشک تر

 

تهران پایتخت ایران شهری است که طبق بررسی ها بیشترین میزان افزایش دمای میانگین را در بین تمام شهرهای آسیا خواهد داشت و این نکته نگران کننده و عجیبی است! غفلت مسئولین از جنگل سازی و نابودی جنگل های موجود عملا باعث گرمتر شدن ایران خواهد شد و این میزان افزایش دما تا سال 2050 , حدود 6.2 درجه خواهد بود!!! یعنی اگر تابستان اکنون دما به 43 درجه می رسد در آن سال باید دمای 50 درجه را انتظار بکشیم و این منجر به بحران عجیبی در ایران خواهد شد!!!! بعد از تهران ایران , تاشکند و جیپور قرار دارند! فقط با یک برنامه ریزی دقیق و جنگل کاری در غرب تهران می توان جلوی این روند را گرفت. البته دریاچه چیتگر نیز عمل پسندیده ای بوده که احتمالا در راستای همین کار احداث شده و کمی به لطافت هوای تهران کمک می کند. آیا در سال 2050 و با دمای 50 درجه دریاچه چیتگر خشک خواهد شد؟!!!

 

شهرهای خشک تر یعنی شهرهایی که با کم شدن باران و نزولات جوی مواجه خواهند شد که در راس آنها هیروشیمای معروف بمب اتم خورده قرار دارد! تایپه و ماکائو در رده های بعدی هستند. پیش بینی عجیب این است که هیروشیما تا آن زمان 268 میلی متر از باران هایش کاسته خواهد شد و این یعنی خشکسالی های ویران گر!

شهرهایی نظیر جاکارتا در هند و  رانگون  هر دوی این عوامل را تجربه خواهند کرد یعنی هم افزایش دمای 3 تا 6 درجه و همزمان کاهش باران و کمبود آب که شاید این سومی از همه بدتر باشد. فقط خدا باید به انسان برای نابود نشدن کمک کند و انسان هم از اکنون به فکر آینده باشد و جنگل ها را نابود نکند و برنامه بلند مدت برای این پیش بینی ها داشته باشد!

دمای هوا در شهرها مختلف جهان - khabarme.ir
دمای هوا در شهرها مختلف جهان – khabarme.ir

 

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

پنج × سه =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت