صفرتاصد استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتالی بصورت عملی+عکس

بیتکوین - خبرمی = bitcoin - khabarme - طریقه استخراج و ماینینگ
bitcoin mining

بگذارید خیالتان را راحت کنم . بنده صفر تا صد ایجاد یا استخراج یا اصطلاحا ماین کردن بیت کوین , مبادله , خرید و فروش و تبدیل آن به ریال را بهمراه یک ارز دیجیتال دیگر بنام اتریوم بارها انجام داده ام و اکنون می خواهم تجربیات خود را بطور کامل در اختیار شما قرار بدهم. خودم کاملا قید این رشته را زده ام و کاملا از آن خارج شده ام. مهم ترین توصیه من به شما این است که برای تامین مالی خود وارد در صورتیکه به فرآیند کار و مدارات و کامپیوتر علاقه ای ندارید و همچنین نمی توانید خیلی هزینه کنید اصلا وارد این کار نشوید چون ضرر می کنید!! ما بشما می گویم که چرا بیتکوین بخریم و چرا بیتکوین نخریم؟!

 

 

شروع ماین کردن و استخراج ارز دیجیتالی مثل بیتکوین

 

در سال 96 , در ایران کم کم خبرهای درگوشی از یک راه پول درآوردن بسیار ساده و راحت دست به دست میشد و آن ارز دیجیتالی بود . بیت کوین جهش بسیار شگفت انگیزی کرده بود و هزاران نفر میلیاردر شده بودند! این شد که من و شرکایم تصمیم به وارد شدن به این حیطه گرفتیم. ساعت ها به محاسبه قیمت تمام شده , مصرف برق , آزمایشات و تحقیقات مختلف بر سر فاکتورهای مختلف دخیل در استخراج , تست های مختلف برقی و اعتمادی و گشتن بدنبال جای مناسب با داشتن برق قوی و صنعتی و امنیت تضمین شده بودیم. در اسفند سال 96 موفق به ساختن یک “ریگ” چوبی شدیم که در واقع یک کامپیوتر بود با یک هارد SSD و 4 کارت گرافیک بسیار قوی که با مصرف برق حداکثری و اورلود کردن آنها توانستیم به جرگه ماین کنندگان بیت کوین بپیوندیم. این ریگ بارها تست شد و بارها تا محل موردنظر که یک کارگاه صنعتی کوچک در اطراف تهران بود حمل شد. ما اکثرا رشته هایمان کامپیوتر بود و بیشتر بخاطر علاقه به طرز کار این مجموعه وارد این حیطه شدیم و سنگی بود در تاریکی! آموزش بیت کوین  را با ما بیاموزید! اما هدف بیت کوین چیست؟ هدف اصلی آن از بین بردن واسطه و دلال های موجود بین تولید کننده یک محصول و خریدار آن محصول در فضایی امن و غیرقابل ردیابی است! قزوین , جاجرود , اردبیل , مازندران , شیراز و شهرهای نفتی و نیروگاهی و هرجا که شهرک صنعتی هست مناطقی هستند که ماینینگ در آنها مرسوم تر است.

 

ماین کردن چقدر برق می خواهد ؟؟؟

 

به زبان ساده بخواهم بگویم و نخواهم از فرمول ها و واحدهای تخصصی استفاده کنم هر دستگاه ماینر M3x که در ایران جزو به صرفه ترین ها است (بود!) , هر یک ماینر به اندازه یک آپارتمان معمولی برق مصرف می کند! یعنی 10 دستگاه اندازه 10 خانوار برق مصرف می کند و فردی که ما با او کار می کردیم 3000 دستگاه داشت و این یعنی مصرف برق به اندازه 3000 واحد مسکونی ! یعنی یک شهر کوچک یا یک محله بزرگ ! پس حواستان باشد مصرف برق آن ها شوخی نیست و هرگز در منزل این کار را امتحان نکنید چون ممکن است سیم های برقتان آب شوند!

 

whats-miner-m3-with-power-supply-NovinMiner - khabarme.ir
whats-miner-m3-with-power-supply-NovinMiner – khabarme.ir

تجربه شخصی من از دنیای ارز دیجیتالی :

 

بنده شخصا با اتریوم شروع کردم و با دو شریک دیگرم نفری حدود 2 تا 3 میلیون هزینه کردیم تا بتوانیم اتریوم ماین کنیم و پس از یکسال ضرر کردیم و شاید نفری 2 میلیون تومان پس گرفتیم! اما در بیتکوین بنده شخصا سود کردم.ابتدا دو دستگاه m3x با هزینه اولیه 4 میلیون تومان خریدم و فضا و برق را اجاره می کردم. سود زیادی نداشت اما برای شروع خوب بود. مثلا ماهی حوالی 700هزارتومان با دو دستگاه سود می کردم. سپس آن فرد کارش را متوقف کرد (اداره برق او را بعلت مصرف برق به اندازه یک شهر کوچک! متخلف تشخیص داد و 500 میلیون تومان جریمه کرد!) و من ماندم و دو دستگاه و ضرری دوباره! اما از شانس من ناگهان قیمت بیتکوین بالا رفت و سه برابر شد. به طبع آن قیمت دستگاه ها نیز افزایش یافت و من هر دستگاه خود را 5 میلیون تومان فروختم! پس 6 میلیون تومان اینجا سود کردم و همینجا کاملا از این فضا بیرون آمدم چون اگر خیلی نتوانید هزینه اولیه داشته باشید و برق ارزان نیز در دسترستان نباشد بیشتر ضرر می کنید تا سود! 

معرفی دستگاه بیتکوین M3x | ماینر Whatsminer M3X

 

بیت کوین خرید و فروش کنیم یا آن را ماین کنیم ؟

 

خرید و فروش بیت کوین مستلزم آموزش و صرف زمان بسیار زیاد برای رسیدن به سود است . یعنی همانند بورس شما باید بیت کوین بخرید و مدت زمانی منتظر بمانید و سپس آنرا با رقم بالاتری بفروشید که یک کار ریسکی است و امکان ضرر هم 50 درصد وجود دارد. بیت کوین خوب گران شد و خوب هم ارزان شد! اوایل سال 2018 بود که قیمت بیت کوین ناگهان بالا رفت و تا نزدیک 20000 دلار نیز رسید و دوباره پایین آمد و به 7000 دلار رسید. کسانیکه بیت کوین را تقریبا مجانی خریده بودند حالا به ازای هر بیتکوین 20 هزار دلار داشتند. یعنی یک بیتکوین با دلار 13000 تومانی معادل 260 میلیون تومان بود! فکر کنید شما در سال 2013 برای دلخوشی خودتان در یک عصر سرد پاییزی یا برفی زمستانی از روی کنجکاوی و با امید به آینده 10 عدد بیتکوین را با قیمت 1 دلار می خریدید, الان بیشتر از 2 میلیارد تومان سرمایه داشتید!!!! اوایل سال 2019 بیتکوین سقوط کردو تا 3000 دلار هم پایین رفت . فاصله بین دسامبر 2018 تا 2019 بیتکوین 17000 دلار سقوط کرد!!! اما این موقت بود و خیلی سریع باز به مدار 7000 دلار بازگشت. هم اکنون که این مقاله نوشته می شود یعنی ابتدای 2020 دوباره قیمت کمی بالا رفته است و به 9000 دلار رسیده. در سال 1396 مبحث بیتکوین مطرح شد و کسانیکه این رمز ارز را خیلی ارزان خریده بودند ناگهان فهمیدند که قیمت های تمامی ارزهای دیجیتال جهش پیدا کرده و همگی رکورد زده اند. البته دقت کنید زمانیکه بیتکوین به 20000 دلار رسید قیمت دلار 4000 تومان بود و الان وقتی دوباره به 12000 دلار رسید قیمت دلار 18000 تومان بود!

 

قیمت ارزهای دیجیتال مادر در شهریور ۹۸

 

مشکلات بر سر راه ماین کردن :

 

ارزی که ما با این دستگاه ریگ درمی آوردیم اتریوم بود و بدترین مشکل و بدشانسی این بود که پس از شروع بکار ما قیمت اتریوم بصورت نزولی افت کرد تا جاییکه به حوالی هر اتریوم صد دلار رسید و تمام محاسبات ما را بر هم زد. یعنی ما هرگز به پول اولیه خود نرسیدیم و کمی هم ضرر دادیم و در آخر سر دستگاه را فروختیم و هر کس سهم مانده خود را برداشت. اما مهم ترین مشکل ما در این راه عبارت بودند از :

 

1 – عدم ثبات قیمت بیت کوین و اتریوم و بهم خوردن معادلات :

این یعنی که شما بر اساس یک قیمت ارز دیجیتالی محاسباتی را با قیمت برق و مصرف دستگاه ها و در نتیجه مدت زمان رسیدن به هزینه اولیه خود و سپس رفتن داخل سود انجام می دهید اما ناگهان قیمت ارز دیجیتالی نصف می شود و تمام معادلات شما به هم می خورد!

 

2 – گرما , صدا و مصرف برق بالا ! :

 

هر کدام از این عبارات یک مبحث جداگانه و طولانی است که خود ساعت ها شما به مشغول می کند!

گرما : اگر از کارت گرافیک استفاده می کنید چندان مشکل گرما نخواهید داشت اما مثلا ما از واتزماینر M3X استفاده کردیم. پس از یک ساعت دمای اتاق دربسته از 27 درجه به 40 درجه رسید و دیگر نفس کشیدن سخت شده بود!!! تازه این فقط یک دستگاه بود! در شهرک های صنعتی داخل یک کانتینر حدود 1000 دستگاه همزمان روشن می شود و گرمای لازم برای آب شدن فلزات فراهم می گردد. پس شما باید یک سیستم کولینگ بسیار قوی داشته باشید. مثلا برای یک دستگاه حداقل یک کولر مستقیم روی دستگاه و یا یک پنکه بسیار قوی نیاز دارید و تهویه مناسب و قوی که گرما داخل اتاق نماند.

صدا : استفاده از ریگ و کارت گرافیک صدای چندانی ندارد اما جت ماینرها و امثالهم صدایی شبیه به صدای جاروبرقی دارند و فرکانس صدایی بسیار رومخی دارند که از 10 متری هم شما را دیوانه می کنند! وای بروزی که شما هزاران دستگاه را همزمان روشن کنید. شاید پس از 5 دقیقه از مکان فرار کنید. پس باید یک نفر که به این صداها عادت دارد و مجهز به گوشی و تجهیزات ضدصدا است بالای سر دستگاه باشد. از روشن کردن دستگاه در منزل و جاهای عمومی حتما پرهیز کنید. چون همسایگان بشما اعتراض خواهند کرد!!!

 

مصرف برق بالا : تجربه بما گفت که با داشتن برق تک فاز خانگی فقط یک دستگاه (M3X) را می توان روشن کرد و در صورت روشن کردن دستگاه دوم فیوز می پرد و حتی ممکن است سیم های برق آب شوند! دستگاه اول باعث گرم شدن وحشتناک سیم های برق شد! در منطقه صنعتی روشن کردن همزمان 10 دستگاه باعث منفجر شدن فیوز اصلی یک کوچه شد! این ها را نیز به هزینه ها و خسارات پیش بینی نشده و غیرمترقبه خود اضافه کنید! اگر برق صنعتی و ارزان با ولتاژ بالا ندارید قید ماینینگ را بزنید. اخیرا هم اداره برق بسیار پیگیر بدنبال مصرف کنندگان بدون مجوز و غیرعادی برای این گونه مصارف است! جریمه های میلیونی در انتظار خاطیان است. در واقع مهم ترین عامل همین برق است! بیت کوین قانونی است اما برقش نیست! یعنی دولت هنوز قوانین چندانی برای مواجه با این پدیده وضع نکرده است!

 

3- سوختن تجهیزات و بازار دست دوم :

خیلی پیش می آید که شما در این راه تلفات می دهید. مثلا فیوز می سوزد . یا پاور دستگاه می سوزد . و یا بخشی از سی پی یو ها از کار می افتد. این نیز بخشی از هزینه های شما خواهند بود.

 

یک فارم استخراج بیتکوین در ایران - khabarme.ir
یک فارم استخراج بیتکوین در ایران – khabarme.ir

مراحل استخراج بیتکوین با دستگاه جت ماینر و انت ماینر و واتس ماینر :

 

اول باید یک حساب کیف پول بیتکوین برای خود بسازید. سپس آنرا به یک استخر بیتکوین متصل کنید . سپس باید دستگاه خود را با برق و تهویه و در مکان مناسب به برق بزنید و برای آن یک خط اینترنت خوب خریداری کنید و دستگاه را کانفیگ کرده با کیف پول خود مرتبط کنید. دستگاه که شروع بکار کرد کم کم درآمدزایی شما نیز آغاز می گردد. مراحل شروع بکار استخراج ارز دیجیتال با کارت گرافیک (اتریوم) نیز دقیقا همانند انت ماینرها و جت ماینرها و واتزماینرها می باشد. مهم ترین چیز اراده شما و سرمایه اولیه شما است. 

 

فروش بیت کوین و تبدیل آن به ریال در حساب بانکی شما :

این کار آسانترین بخش کار است. سایت های زیادی همچون بیت برگ هستند که بسادگی هرچه تمام تر بیتکوین شما را از شما می خرند و خیلی سریع پول نقد را به حساب شما می ریزند. مراحل کار بسیار واضح و شفاف هستند. چگونه بیت کوین بخریم ؟ این نیز از همان سایتی که معرفی کردیم بسادگی قابل انجام است. عکس بیت کوین را مشاهده نمودید.

 

کارگاه های غیرمجاز ماین بیتکوین - khabarme.ir
کارگاه های غیرمجاز ماین بیتکوین – khabarme.ir

نگاهی به قیمت بیتکوین و اتریوم در طول زمان :

 

اول نگاهی بندازیم به اتریوم . تا سال 2017 تقریبا مجانی بود! اوایل سال 2018 که تمام ارزهای دیجیتال رکورد زدند این رمزارز نیز بالاترین قیمت خود در تاریخ را تجربخ کرد و به نزدیک 1200 دلار رسید. هم اکنون یعنی اوایل سال 2020 قیمت آن حوالی 100 دلار است و سود چندانی از ماین آن مورد تصور نیست.

نرخ ارز دلار سکه طلا و بیتکوین در طول تاریخ ایران!

 

نمودار قیمت اتریوم - khabarme.ir
نمودار قیمت اتریوم – khabarme.ir

 

قیمت بیت کوین چیست ؟ قصه بیتکوین اما فرق دارد. بیتکوین قوی ترین و اصلی ترین ارز دیجیتال است. همانطور که از نمودار مشخص است قیمت آن تا 20 هزار دلار نیز بالا رفت. از صفر تا 20000 دلار و سپس سقوط آزاد وقفه ای تا 3 هزار دلار و دوباره صعودهای مقطعی تا 12000 دلار و قیمت لحظه بیتکوین هم اکنون در اوایل سال 2020 با قیمت 8667 دلار ! برای خرید و فروش بیتکوین باید هشیار باشید و در لحظه ای که قیمت پایین است خرید کرده و در قیمت بالاتر بفروشید. نمودار قیمت بیت کوین :

نمودار قیمت بیتکوین - khabarme.ir
نمودار قیمت بیتکوین – khabarme.ir

 

صورت های اشتباه فینگیلیش بیتکوین :

bitcoin mining , fdj;,dk , ذهفزخهد – داخل سایت ما شوید. شما درست تایپ کرده اید!  بیت کوین چیست pdf ؟ 

سمنان , لرستان (خرم آباد) , زنجان , البرز و کرج, کردستان (سنندج), آذربایجان شرقی و غربی (تبریز و ارومیه) جزو استان ها و شهرهایی هستند که در آنها واژه های بیتکوین و وابسته به آن در دراز مدت یعنی از سال 2010 تا الان بیشتر از سایر شهرها و استان ها در گوگل سرچ شده است. پس احتمالا بی ربط به مسئله برق و ماین نیستند!

 

 
 
لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

3 دیدگاه

 • حسام پاسخ

  2020/04/30 بعدازظهر 02:22

  واقعا بیتکوین با این که وسوسه انگیزه اما خیلی چرته . انگار یه مشت کلاهبردار اونو ابداع کردن . من که 3 بار پشت سر هم و خیلی عجیب لیکویید شدم و سرمایمو یجورایی ازم دزدیدن!!!

   
 • متین پاسخ

  2020/05/02 بعدازظهر 02:39

  من توی بیتکوین لیکویید شدم و تمام سرمایه مو از دست دادم. البته خودم دویست دلار ضرر کردم اما دوستم 800 دلار ضرر کرد و نابود شد واقعا.
  بیتکوین ناگهان 1500 دلار گران شد و ما در بایننس فیوچرز شورت زده بودیم بر طبق سیگنال کانال های تلگرام مثل ارز جدید که خاک بر سرا اشتباه گفتن و صعود قیمت بیتکوین باعث لیکوئید شدن ما شد و تمام سرمایه مون بلوکه شد و سوخت!

   
 • بیچاره پاسخ

  2020/05/06 بعدازظهر 17:56

  هرگز توی futures بایننس نرید بیچاره میشید!

   

ارسال دیدگاه

شش − شش =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت