مشخصات 205 تیپ 5

پژو+206

خودروی دویست و شش تیپ پنج

ماشین پژو ۲۰۶ یکی از محبوب‌ترین خودروهای مردم در ایران است یک خودروی کوچک و کمجا اما زبر و زرنگ و سرحال و تند و تیز پس از پراید این خودرو پرمشتری‌ترین خودرو در ایران است و چند تیپ دارد که بهترین آنها تیپ ۵ است و ما در این مقاله به تیپ ۵ می‌پردازیم. فضای داخلی ۲۰۶ کم است. جثه این خودرو بسیار کوچکتر از خودرویی مثل پژو‌پرشیا است و قابلیت مانور بسیار بالایی دارد.

فرمان اتومبیل ۲۰۶ بسیار تند و تیز و نرم است و قابلیت ویراژ دادن در جاده‌ها را دارد. این خودرو بسیار کم مصرف بوده و با توجه به کوچک بودن جثه، دارای آلودگی این خودرو نیز نسبت به سایر خودرو ها کمتر است و معمولاً بین ۶ تا ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر می سوزاند عدد بسیار قابل قبولی است. وزن کمتری نسبت به سایر خودروها است. البته فضای مناسبی دارد ولی نسبت به سایر خودرو ها کم است. ۲۰۶ ظاهر جوان پسند و قیافه خیلی زیبایی دارد و چراغهای آن جزو مدرن‌ترین طراحی های ۲۰ سال اخیر است.

 

pegaught 206 inside

۲۰۶ خیلی کم پیش می آید که زود خراب شود و از قطعات بادوامی بهره می برد. پژوی فرانسه هرچند با ایران قهر کرده ولی هنوز هم بعد از پراید بازار ایران را در دست دارد و ایران با توجه به خریدن چند نمونه، پژو میلیونها میلیون از این خودرو را تولید کرده است هنوز هم تولید می‌کند و خواهد کرد تا جوابگوی نیاز کاربران آن باشد. دنده ۲۰۶ بسیار نرم و حرفه ای و کوچک کار جابجایی چرخ دنده ها را انجام میدهد.

فرمان نرم و هیدرولیک ۲۰۶ امکان گذر از تنگ‌ترین و پیچیده‌ترین پیچ‌ها را به راننده می‌دهد. در ۲۰۶ بسیار نرم است و به راحتی باز و بسته می شود و دستگیره بسیار کوچکی دارد. در ۲۰۶ نوع فول و تیپ ۵ آینه های عقب برقی هستند ولی در ۲۰۶ نیم فول دستی هستند. کولر و آینه ها نیز در ۲۰۶ فول تیپ ۵ برقی هستند ولی این موارد در نسخه نیمه فول دستی هستند که البته با توجه به برقی بودن دردسر کمتری هم دارند.

در واقع ۲۰۶ نیمه فول تیپ ۵ موتور و بدنه ۲۰۶ تیپ ۵ را دارد، ولی بدنه ۲۰۶ تیپ ۲ است. روغن ۲۰۶ را باید هر ۵ هزار کیلومتر تعویض کرد و روغن نیمه سنتتیک و فول سنتتیک برای این کار مناسب است. سعی کنید از بنزین سوپر اکتان بالا استفاده کنید تا موتور ماشین بهتر کار کند. انداختن رینگ های بسیار بزرگ مثلاً ۲۰۵ کاری اشتباه و آسیب زننده به جلوبندی ۲۰۶ است. این رینگ ها و لاستیک های بزرگ شان ممکن است سر هر پیچ و در سربالایی و سرپایینی به بدنه گیر کند و باعث آسیب به هم بدنه و هم لاستیک شود.

سعی کنید برای لاستیکهای تان واشر قفل برای جلوگیری از دزدیدن لاستیک ها بخرید و بر روی آن بیاندازید. مهره‌هایی هستند که فقط با الگوی خاصی باز می شود و در کار دزد تاخیر می‌اندازند همچنین برای باطری ماشین، قفل ضد سرقت تهیه کنید و برای کاپوت ماشین نیز میله هایی وجود دارد که از باز شدن آسان آن جلوگیری می‌کنند. آب ماشین را همیشه چک کنید تا دقیقاً بر روی خط تعیین شده باشد و کم و زیاد نباشد.

چون باعث خراب شدن موتور می‌شود. اگر دمای آب زود به زود بالا می‌رود و فن آن زیاد کار می کند، احتمالاً ترموستات خراب شده است و باید آن را نشان تعمیرگاه داد. سعی شود از شمع های خوب مثل مارک برند بوش استفاده کنید تا کویل ها آسیب نبینند و شمع ها نو باشند تا جرقه ها و برقصانی خوبی را انجام دهند. روی دست‌اندازها سعی کنید نرم و آرام و با سرعت کم بروید تا زیر ماشین آسیب نبیند گاهی دیده شده که اگزوز از جای خود درآمده یا بر اثر گاز دادن بیش از حد بخشی از آن سوراخ شده و صدای ناهنجاری از ماشین به گوش رسیده است.

سوختن کویل ها نیز باعث ریپ زدن و کاهش قدرت ماشین میشود. در صورت روشن ماندن چراغ ها در مدت طولانی یا ضبط ماشین باطری ماشین اصطلاحا خالی می شود و شما مجبورید باطری به باطری کنید و یک ماشین دیگر استارت را برای شما بزند تا باتری پر شود و شارژ کند. تسمه دینام قطعه مهم دیگری است که در صورت پاره شدن اشکالات بسیار زیادی در ماشین ایجاد می شود و باتری خالی می شود سعی کنید که آن را هر ۶۰ هزار تا تعویض کنید و نو بیندازید.

به وجود آمدن ترک های زیاد روی بخش داخلی تسمه دینام نشانگر استهلاک بالا و کهنه شدن آن است و زمان تعویض آن فرا رسیده است. به جای آب معمولی سعی کنید از ضد یخ مرغوب استفاده کنید که چهار فصل هم باشد و دمای موتور را تنظیم کند. سعی کنید وقتی بنزین به نیمه رسید دوباره باک بنزین را پر کنید و هیچ وقت اجازه ندهید باک بنزین خالی خالی شود.

فیلتر روغن، فیلتر هوا، فیلتر کابین یا اتاق، روغن بنزین، شمع‌ها، تسمه‌‌ها، خود روغن و لنت های ترمز و ضدیخ از جمله موارد مصرفی هستند که سر کیلومتر مشخصی باید تعویض گردند. صفحه کلاژ و جلوبندی مثل طبق‌ها از موارد دیرتعویض بعدی هستند که کاملا به نوع رانندگی شما بستگی دارند. مثلا فردی خیلی نیم کلاژ میگیرد و دیگری نمیگیرد! نوع رانندگی افراد بر خراب شدن دیرتر وسایل و لوازم مصرفی تاثیر دارد. 

پنل سرعت و بنزین ماشین پژو 206
پنل سرعت و بنزین ماشین پژو 206
لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

7 − شش =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت