نرخ ارز دلار سکه طلا و بیتکوین در طول تاریخ ایران!

 

این موضوع جذاب را با دلار شروع می کنیم و نمودار از قیمت دلار رسمی و آزاد از اول انقلاب اسلامی ایران تا اکنون :
شاید فکر کنید که در سال 97 دلار شدیدترین تغییر خود را در طول این چهل سال داشت و اقتصاد ایران از هم پاشید و تحریم ها ایران را فلج کرد. اما اولا دلیل اصلی این افتضاح اقتصادی بی کفایتی و عدم مدیریت سران ارشد کشور و مسئولین اقتصادی است و ثانیا ما قبلا بدتر از این را هم تجربه کرده ایم!

 

صفرتاصد استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتالی بصورت عملی+عکس

نرخ دلار در طول تاریخ ایران
نرخ دلار در طول تاریخ ایران

 

در سال 88 و 89 و پس از فاجعه 88 که بسیاری در آن کشته شدند و کشور از حالت عادی خارج شده بود و حالت اضطراری پیش آمده بود ما چیزی بدتر از این را تجربه کردیم. الان دلار حدود 12 هزار تومان است و از 4000 تومان تا الان اگر رسیدن قیمت به 18 و 20 هزار تومان را در نظر نگیریم که کمتر از یک ماه رخ داد قیمت دلار 3 برابر شده است.
در سال 89 قیمت دلار از 1000 تومان به 4000 تومان رسید و این یعنی افزایش 4 برابری . پس همانطور که گفتیم آن افزایش قیمت بسیار فاجعه تر بود در حالیکه روابط با دنیا کاملا قطع بود و تلاش هایی همانند برجام نیز برای تعامل با دنیا وجود نداشت!

اطلاعات و حواشی ارز دیجیتال و بیتکوین

قیمت+طلا،+سکه+و+دلار+امروز+17+مرداد+98
قیمت+طلا،+سکه+و+دلار+امروز+17+مرداد+98

 

در نمودار بعد حداقل و حداکثر نرخ دلار را در ماه های سال 1397 به تفکیک مشاهده می کنید. سالی که دلار 4 برابر شد و تمام اقتصاد و صنعت و تولید ایران روی هوا رفت!

 

نرخ دلار در سال 1397
نرخ دلار در سال 1397

 

این شوک های افزایشی در زمان ریاست چهار نفر بر بانک مرکزی اتفاق افتادند که سه تای آنها بجز روابط سیاسی علم اقتصادی شگفتی نداشتند و بجز نظاره و انکار کار دیگری انجام ندادند!

 

سیف پرچم_دار گرانی_ ارز؟
سیف پرچم_دار گرانی_ ارز؟

 

اما فرد آخری و چهارمی یعنی عبدالناصر همتی جدا از اینکه چه مدارج علمی دارد , در عمل خوب کار کرده است و از زمانی که رییس بانک مرکزی شد نرخ دلار را کاهش داد و ترمز آنرا به درستی کشید بطوریکه الان ماه هاست که نرخ دلار کمتر از 12 هزار تومان است. حذف 4 صفر از پول ملی قدم بعدی ایشان برای قدرت دادن به ریال و تومان است.

 

نوسان دلار در سه ماهه و 6 ماهه سال 98 نیز جالب است که زیاد تغییر نداشته و به ثبات نسبی رسیده است.

 

نرخ دلار در بازه زمانی3 ماهه
نرخ دلار در بازه زمانی3 ماهه
نرخ دلار در بازه زمانی 6 ماهه
نرخ دلار در بازه زمانی 6 ماهه
نرخ دلار در بازه زمانی سالانه
نرخ دلار در بازه زمانی سالانه
نرخ دلار در بازه زمانی یک ماهه
نرخ دلار در بازه زمانی یک ماهه

 

نوسان سکه طلا را نیز در نمودار زیر میبینید که از سال 2010 تا 2019 قیمت سکه از 200 هزار تومان به 4 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است. یعنی 24 برابر در طی 9 سال!

 

نوسان سکه طلا در طول 10 سال
نوسان سکه طلا در طول 10 سال

 

بیتکوین هم بعنوان ارز دیجیتال نوظهور نوسانات جالبی داشته است. اواخر سال 97 قیمت آن 4000 دلار بود و در سال 98 پس از 3 ماه قیمت آن به 12000 دلار نیز رسید و پس از پایین آمدن و ثبات هم اکنون بین 10 تا 12 هزار دلار نوسان دارد. با توجه به افزایش قیمت دلار اگر شما زمانیکه دلار 4000 تومان بود بیتکوین می خریدید. یعنی یک بیتکوین را 4000 دلار می خریدید که مساوی با 16میلیون تومان میشد. اکنون همان بیتکوین را به ریال تبدیل می کردید اکنون 144 میلیون تومان داشتید و این یعنی افزایش 9 برابری ریال !!!!واقعا اقتصاد چیز عجیبی است و این افزایش دو گانه افراد زیادی را سرمایه دار کرد!

 

قیمت بیتکوین
قیمت بیتکوین
bitcoin price
bitcoin price

یک دیدگاه

  • طلافروش پاسخ

    2020/05/02 بعدازظهر 02:41

    فقط طلا بخرید و بعدش ماشین و خانه و دلار هر چی دولت میگه دروغ میگه اصلا داخل بورس نرید که سیاه بخت میشید. اگه عرضه شو دارید بیتکوین بخرید و وارد بایننس مخصوصا فیوچرز بشید باز از بورس ایران بهتره.

ارسال دیدگاه

دو + 20 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت