فنون عکاسی حرفه ای برای تازه کارها

 

مهم ترین تمرین برای حرفه ای شدن یک عکاس تکرار و انجام عکاسی و زمان گذاشتن است اما ما در این مقاله تکنیک هایی را بشما معرفی می کنیم که عکاس های حرفه ای برای بهتر شدن کارهایشان از آنها استفاده می کنند. اگر یک عکاس نوظهور هستید این تکنیک ها بشما کمک می کنند تا سریعتر پیشرفت کنید و عکس های بسیار بهتری ثبت کنید.
اگر از صفر شروع کنیم و قرار باشد به صد برسیم هر کدام از این فن ها شما را یک تا دو درصد جلو می اندازند. تمرین و تکرار باعث می شود شما هر روز بهتر شوید. نکات ساده زیر را رعایت کنید تا بهبود عکس هایتان را شاهد باشید.

 

نکته #1 : عکس گرفتن با نور مناسب

نورپردازی اولین نکته در هر عکسی است. مهم ترین نکته عکاسی پس از سوژه , رعایت و توجه به نور سوژه است. نور خوب و مناسب مهم ترین نکته برای حرفه ای بنظر رسیدن یک عکس است. در زیر بشما نشان می دهیم که نور خوب چه تاوتی در یک عکس خواهد داشت و پس از اصلاح نور چقدر تفاوت در دو عکس یکسان دیده می شود.
با جابجا کردن زاویه عکاسی مثلا رو به آفتاب یا پشت به آفتاب می توانید تاثیر زیادی در یک عکس خوب داشته باشید. مثلا برای عکاسی از یک منظره زمان عکس گرفتن خیلی اهمیت دارد. عکاسان فوق حرفه ای 95 درصد عکس هایشان از یک چشم انداز یا منظره را در صبح بسیار زود , هنگام طلوع آفتاب یا در هنگام غروب آفتاب میگیرند. معمولا عکاسی در میانه روز از یک منظره به خوبی آن دو زمان نمی شود.

 

نورپردازی مناسب
نورپردازی مناسب

 

نکته #2 : حذف کردن چیزهای اصافی

خیلی وقت ها چیزهایی در نمای پشت سوژه وجود دارد که از کیفیت و زیبایی کار می کاهند. حذف چیزهای اضافی و بی ربط و البته زشت باعث حرفه ای تر شدن عکس می گردد. فقط با نگاه به عکس زیر و تفاوت های دو عکس می توانید بفهمید از چه حرف می زنیم .
در 4 گوشه فریم نباید چیزهای اصافه دیده شوند.

 

تفاوت دو عکس از یک صحنه با حذف بک گراند
تفاوت دو عکس از یک صحنه با حذف بک گراند

 

نکته #3 : سوژه واضح با زوم صحیح

در یک عکس نباید بیشتر از یک سوژه داشت. سایر گزینه های سوژه شدن را باید با زوم کردن حذف کرد تا حواس بیننده پرت نشود. تار بودن یک سوژه ناشناس و مبهم به حرفه ای شدن عکس کمک می کند.
برای عکاس شدن بجز این کارها دیگر چه باید کرد؟

 

فوکوس مناسب و نور خوب
فوکوس مناسب و نور خوب

 

نکته #4 : استایل دیجیتال

اغلب , عکس ها بدون ادیت ارائه می شوند و این کار غلطی است. یک عکاس حرفه ای هر عکس خود را با دقت در ابزارهایی نظیر فوتوشاپ و لایت روم بررسی می کند . این ابزارها به عکاس اجازه می دهند که رنگ ها و کنتراست را خیلی ماهرانه تغییر دهد. حتی فیلترهای غیرحرفه ای اینستاگرام نیز گاهی روی عکس ها تاثیر بسیار مثبتی دارند.

 

نکته #5 :سوژه های ناب

عکس گرفتن از یک سابجکت که کسی به آن علاقه ای ندارد کار اشتباهی است. شما شاید بخواهید خاص باشید اما نباید همیشه این کار را بکنید. باید بدنبال سوژه های روز و ترند و هم گیر هم باشید. پیدا کردن یک سوژه مورد علاقه یکی از وطایف عادی یک عکاس است.
البته قبل از بیننده خود عکاس باید به یوژه علاقه داشته باشد. هرچه عکاس علاقه بیشتری به سوژه داشته باشد عکس بهتری میگیرد. مثلا شاید کسی به گربه علاقه داشته باشد پس عکس گرفتن از گربه باید در برنامه های وی باشد.

 

قبل و بعد
قبل و بعد

 

نکته #6 : وضوح و شفافیت

کسی دلش نمی خواهد یک عکس غیر واضح و غیر شفاف را ببیند. آشنایی درست با نحوه تمرکز یا فوکوس روی سوژه بسیار مهم است و معمولا عکاس ها آنرا بدرستی بلد نیستند! مثلا وقتی از یک شخص عکس میگیرید باید دقیقا روی چشم های او focus کنید.

 

نکته #7 : پرسپکتیو یونیک

گاهی شما فضای کافی برای کادربندی یک پرسپکتیو مناسب ندارید. این نقطه ضعف آن سوژه بحساب می آید و باید از آن پرهیز کرد. مثلا اگر می خواهید یک رییس را در عکس نشان دهید باید از پایین رو به بالا عکس بگیرید تا او را بزرگتر و قدرتمند نشان دهید. یا مثلا برای عکس گرفتن از یک شهر باید بتوانید به یک نقطه بسیار بلند بروید. مثلا بلند ترین برج شهر یا یک هلیکوپتر تا بتوانید از کل شهر عکس بگیرید!

 

روحانی در سازمان ملل 2019
روحانی در سازمان ملل 2019

 

نکته#8 : ترکیب خلاقانه

ترکیب احتمالا یکی از سخت ترین کارها برای یک عکاس است . همیشه باید خطوطی فرضی توسط عکاس در عکس دیده شوند و عکاس بتواند سوژه خود را در ترکیب با آنها قرار دهد. از ترکیب کردن همه چیز با هم نترسید.

 

نکته #9 : مود | حالت

مود و حالت احوال سوژه بسیار در نوع عکس مهم است. یک آدم خوشحال و ناراحت می تواند حال و هوای یک عکس را کلا عوض کند. یک بوکسور خسته و زخمی می تواند یک لبخند دلقلکانه و مسخره داشته باشد؟؟ بیننده باید با مود کسی که در عکس است ارتباط برقرار کند و از او تاثیر بگیرد و حس ترس , طنز , غم , شادی و خوشحالی و …. انتقال یابد.

 

پورتریت سیاه سفید حالت و مود سوژه
پورتریت سیاه سفید حالت و مود سوژه

 

نکته #10 : عمق میدان مناسب

عمق میدان نشانه یک عکس حرفه ای است . به این معنا که سوژه شارپ و دقیق و شفاف باشد و پیش زمینه تار و غیرتمرکزی باشد.
برای گرفتن یک عکس با عمق میدان بالا این قدم ها را رعایت کنید:

 

عکس گرفتن با عمق میدان زیاد:

 

1- لانگ ترین لنز خود را انتخاب کنید.
2- اولویت دیافراگم دوربین خود را پیدا کنید.
3- درحالیکه به لنز اجازه فوکوس می دهید تا جاییکه امکان دارد به سوژه نزدیک شود.
4- سوژه را از هر چه که در پیش زمینه وجود دارد دور کنید.
5- عکس را بگیرید.

پیچ و تاب سوژه
پیچ و تاب سوژه
لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

یک دیدگاه

  • محمد پاسخ

    2020/04/30 بعدازظهر 12:11

    این چی بود آخه ؟ آموزش بیشتر بزارید. این چه سایتیه ؟؟ چخبره آخه ؟ آقا چرا اینجور می کنید با ما ؟ چرا باید جوامع انسانی از لذت برخورداری از موهبات الهی محروم باشند؟ تا کی جفا ؟

     

ارسال دیدگاه

دو × 5 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت