چگونه صدای خود را بهتر کنیم و خواننده شویم؟

قسمت اول آموزش مهارت های خوانندگی و آواز – 5 دستور ابتدایی

 

تقریبا همه افراد دوست دارند که آواز بخوانند. همه می توانند کیفیت صدای خود را ارتقا دهند و هر نفر می تواند یک خواننده با سبک خود باشد.
این کار با یک تمرین روتین مرتب صدا آن هم هر روز میسر است. بله شما می توانید کیفیت صدای خود را ارتقا دهید! اگر سلامت ووکال خود را با سبک زندگی سالم و سیگار نکشیدن حفظ کنید و به اندازه کافی آب بنوشید می توانید به بهترین کیفیت صدای خود برسید.

Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons
Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons

 

1- از یک میکروفون برای ضبط صدای خود استفاده کنید.

یک برنامه ضبط صدا را بر روی کامپیوتر یا موبایل خود نصب کنید. کمی درباره کار با نرم افزار ویدئو ببینید و چندبار از آن خروجی بگیرید. اگر می توانید یک میکروفون خوب بخرید و با آن صداهای بدون نویز ضبط کنید. دو نرم افزار خوب برای اینکار برنامه های Piano و Pocket Pitch هستند.

 

 

v4-760px-Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons-Step-21-Version-2
v4-760px-Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons-Step-21-Version-2

 

2- یک آهنگ معروف را بارها و بارها بخوانید.

 

متن یک آهنگ مورد علاقه خودتان را پرینت بگیرید و ابتدا چندبار آنرا گوش کنید و سپس همراه خواننده چندبار آنرا بخوانید. سپس سعی کنید به تنهایی و با بدست آوردن آهنگ خالی آن موزیک خودتان روی آن بخوانید صدایتان را ضبط کنید و ایرادات آنرا رفع کنید. اگر دفعات اول صدایتان بسیار بد است ناامید نشوید! مطمئنا با تمرین و تکرار بهتر و بهتر خواهید شد.

 

v4-760px-Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons-Step-3
v4-760px-Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons-Step-3

 

3- خواندن فقط بیرون آمدن صدا از حنجره شما نیست.


تمرکز بر همخوانی با یک آهنگ و گهگاه بالا و پایین رفتن دلخواه بر روی فراز و فرودهای آهنگ و کنترل زبان برای تغییر توناژ صدا بسیار مهم است. شما می توانید با تمرین کنترل زبانتان در هنگام خواندن صدای خود را بهبود بخشید. در ادای هر بخش از صدا زبان نقش بسیار عمده ای دارد و با تقویت کنترل بر آن می توانید صدای خود را قوی تر کنید. بله زبان انسان نقش بسیار مهمی در کیفیت صدا دارد!
شما باید تمام اعضای بدن خود که در سیستم صدایی نقش دارند را بشناسید و بر روی همه آنها تمرین کنید. هر کدام که توانایی تاثیر بر صدا را دارند. شاید بعضی ها پاهایشان هم بتواند به آنها در خوانندگی کمک کند!
* مثلا داخل دادن هوای بیشتر از بینی می تواند صدای بلندتر و کشیده تری را ایجاد کند. اگر هنگام خواندن بتوانید فشار بیشتری بر گذرگاه بینی خود ایجاد کنید صدای شما ممکن تغییر کند و بم تر شود.
* اگر زبان خود را به سقف دهان بچسبانید و سعی کنید بخوانید اثرات آنرا می توانید مشاهده کنید و صدایتان کمی خارجی می شود و در هجی بعضی از حروف می تواند تاثیر بهتری داشته باشد. زبانتان را در جهت های دیگر بی حرکت نگه دارید و تاثیرات آنرا لحاظ کنید.
* تمام حجم هوای داخل سینه های خود را تخلیه کنید سپس سعی کنید بخوانید . ببینید چه تاثیری بر روی صدای شما می گذارد. صدای خود را ضبط کنید.

 

v4-760px-Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons-Step-4
v4-760px-Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons-Step-4

 

4- احساسات خود را در آهنگ ها دخیل کنید.

بعضی وقت ها باید قبل از خواندن حس بگیرید. حس شادی یا غم و تمرکز کنید. سپس آن حس را در خواندن خود بیاورید. مسلما این حس بر صدای شما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. مسلما یک آواز غمگین را نمی توان با حس شادی خواند! یا وقتی غمگین و بغض آلود هستید یک آهنگ شاد بخوانید! همیشه از خود بپرسید با این آهنگ چه حسی را می خواهید به شنونده منتقل کنید. به لحظات شاد یا غمگین زندگی خود فکر کنید تا بتوانید ساده تر آن حس را در صدای خود بکار برید.
باید آن حس را داشته باشید اما اجازه ندهید آن حس شما را کنترل کند. مثلا هنگام خواند یک آهنگ غمگین نباید گریه کنید!!!
مثلا برای خواندن آهنگی راجع به جدایی یک زوج عاشق باید روی یکی از روابط تلخ و ناکام خود فکر کنید!!

 

v4-760px-Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons-Step-5
v4-760px-Improve-Your-Singing-Voice-Without-Taking-Singing-Lessons-Step-5

 

5- رنج و طیف صدای خود را معین کنید.

با انواع صداهای زیر و بم پیانو همخوانی کنید و ببینید صدای شما بیشتر بم است یا زیر؟؟؟ نت های زیر را بهتر ادا می کنید یا نت های بم ؟
کم کم صدای خود را در نت های سخت تمرین دهید. برای مردان نت های بم راحت تر و از دهان بیان می شوند اما نت های زیر از سینه بالا می آیند و برای خانم ها برعکس نت های زیر و جیغ از دهان و سر نشات میگیرند و نت های بم را باید از سینه خود خارج کنند.

 

 

منبع : wikihow

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

یک دیدگاه

  • نادر دست فشان پاسخ

    2020/04/30 بعدازظهر 12:23

    بابا اون گلزار کسخل هم خواننده شده. تینک تینک اون یارو الناز گلرخ آرایشگره با اون صداش!!!!!!!!!!!!! و دوس پسرش با اون صداش!!!!!!!!!!! که از صدای عرعر خر گوشخراش تره آهنگ خوندن! دنیا بهم ریخته. شجریان مجوز نداره عوضش این یالغوزا جولان میدن. الان امیر تتلو ساسی مانکن دبه شدن خواننده نسل جدید. شجریان باید خونشون بخوابه. گلزار و امین حیایی و هر ننه قمری شدن خواننده با صداهای نکره مزخرف حال بهم زن!!!

     

ارسال دیدگاه

9 − 2 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت