1300 تا 1400 – از رضاخان قلدر تا حسن کلیدساز

Map_of_Iran_with_province_names_and_neighboring

 

سال 1300 با دوشنبه شروع شد و سال 1400 با یکشنبه شروع خواهد شد. در این صد سال اتفاقات گوناگونی رخ داد و نسل ما شاهد وقایع زیادی بود. در همین سی سال اخیر حوادث عجیب و غریبی رخ داد که سال به سال همه با هم آنرا تجربه کردیم. این صده به دو دسته تقسیم می گردد. بخش پهلوی و بخش جمهوری اسلامی. پهلوی ها دقیقا از سال 1300 روی کار آمدند و پدر و پسر خدماتی به کشور ارائه کردند و اشتباهاتی نیز داشتند که در نهایت دودمان آنها را پس از دو نسل بر باد داد. 57 سال زمان خوبی است برای ایجاد هر تغییر دلخواهی در یک کشور لیکن جمهوری اسلامی حدود 42 سال بر ایران حاکم است و 8 سال آن نیز در جنگ بوده است. با هم به مرور اتفاقات این صد سال می پردازیم :

iran_
iran_

 

ایران در آستانه قرن جدید : قحطی , جنگ , اشغال

دقیقا صد سال پیش از سال 1296 تا 1298 همانند اکنون خودمان از سال 1396 تا 1398 که اقتصاد ایران فروپاشید در آن سال ها نیز یک قحطی بزرگ ایران را فرا گرفت. دقیقا در همان چند سال یک ویروس جهانی دنیا را تکان داد و میلیون ها کشته گرفت.
درست همانند الان که کرونا گریبان مردم را گرفته است در آن ها سال ها نیز وبا و مالاریا و آنفلونزای اسپانیایی دقیقا همین بلا را سر مردم ایران آورد و حدود یک تا سه میلیون نفر جان خود را از دست دادند! البته بهتر از بدانید که جمعیت کل ایران در آن زمان فقط ده میلیون نفر بوده است!
علت این قحطی هم باز بیگانیگان بودند. درست همانند الان که آمریکا ایران را تحریم کرده است در آن زمان نیز انگلستان ایران را اشغال کرده بود و ذخیره غلات جنوب شرق به آنها فروخته شد. در شمال ایران نیز روسیه همین کار را کرد و آنها که دلشان به حال مردم نمی سوخت باعث ایجاد قحطی و کشته شدن مردم شدند!
احمدشاه که در آن زمان پادشاه بود با بی لیاقتی تمام خود نیز دست به احتکار زد. این ها همراه بود با جنگ جهانی اول و ورود انگلستان و روسیه به ایران و اشغال ایران. 
پس از قحطی قرن با کودتای رضاخان به پایان رسید و در اسفند 1299 کودتا رخ داد و احمدشاه بی لیاقت خلع پادشاهی شد و تبعید شد و رضاشاه بر تخت نشست و خودش و پسرش 57 سال پادشاه ایران بودند و ایران نوین را ساختند و از سال 57 تا 1400 نیز جمهوری اسلامی بر روی کار آمد و 8 سال جنگ و سال ها فراز و نشیب را تجربه کرد.

احمدشاه تپل
احمدشاه تپل

سال 1300 و قرن جدید – 10 سال اول سبک نوین کشور

در سال 1300 دومین سفر احمد شاه قاجار به فرنگ انجام شد و این پادشاه بی لیاقت بدرد نخور در حالیکه مردم در فقر و فلاکت دست و پامی زدند او با پول بیت المال و گرفتن وام از اجنبی و دادن امتیازات هزینه سفرش را تامین کرد و به فرنگ رفت! در این سال شورش جنگل خاموش شد و میرزا کوچک خان جنگلی پس از فرار از دست ماموران سردار سپه یعنی رضاخان در سرمای کوهستان ها یخ زد و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

سال 1301 و حوادث سیاسی گوناگون

ایران در سال 1301 معادل ۲۲٬۴۴۷٬۰۰۰ بشکه نفت خام صادر کرد و پانصد هزار لیره بابت آن دریافت کرد. کل این سال به سرکوب مخالفان و شورش ها گذشت . کل کشور شاهد شورش و قیام بود و انگلستان و روسیه در کشور می تازاندند و مثلا چند شهر و روستا در شمال و بحرین در جنوب را از ایران جدا کردند و نفت را به غارت می بردند. رضاخان هم مرتبا مورد تقدیر قرار می گرفت!

 

سال 1304 و اتقراض پادشاهی قاجار و شروع حکومت پهلوی

در سال 1304 انقراض قاجاریه با برکناری احمدشاه و به پادشاهی رسیدن رضاشاه پهلوی شکل گرفت و تا سال 57 ادامه داشت. رضاخان با ایده هایی که داشت در همان سال اولین بانک ایرانی به نام بانک سپه را تاسیس کرد. مقدمات حکومت و حواشی شروع پادشاهی رضاشاه یک سال طول کشید و این سال کلا درگیر تسویه حساب با مفت خور های قاجاری بود. در واقع این سال را انقراض قاجار می توان نامید.

احمدشاه و رضاخان پهلوی

 

سال 1305 و شروع رسمی پهلوی

 

در ابتدای سال رضاخان تاجگذاری کرد و سلطنت او رسما شروع شد. او بسیار مستبد و بداخلاق بود که لازمه حکومت در آن سال ها بود و باید نطق همه را می کشید تا از او فرمان ببرند. او کل شورش ها در ایران را سرکوب کرد و پدر همه را در آورد. او با زیردستان خود بسیار خشن و بی ادب رفتار می کرد و به این شکل کل ایران را یکپارچه کرد و مردم را به سربازانی برای خدمت به ایران تبدیل کرد. نظامی گری در خون او بود و به این شکل به پیشواز مدرنیته رفت!

این سال مصادف بود تا تولد افرادی همچون احمد جنتی که هنوز در سال 1400 در قید حیات است و همچنین صادق خلخالی و همچنین پسر رضاخان یعنی محمودرضا پهلوی برادر پادشاه بعدی ایران تا سال 57 بود! 

فریدون مشیری , شهلا ریاحی , نعمت الله گرجی و حتی فیدل کاسترو در این سال بدنیا آمدند!

 

1306 شروع ساخت و ساز در ایران

 

 اعلام لغو کاپیتولاسیون در ایران توسط وزارت امور خارجه ایران صورت گرفت. همچنین بانک ملی نیز در این سال تاسیس شد.تغییر نخست وزیر , تصویب قانون ورزش اجباری در مدارس , تاسیس بندر شاه , آغاز عملیات شروع ساخت راه آهن سراسری ایران , همه و همه جزو کارهای صورت گرفته عجیب در این سال بودند. راه آهنی که هنوزم که هنوزه کاربرد دارد و شمال ایران را به جنوب ایران وصل کرده است هرچند گفته می شود به دستور انگلستان این امر صورت گرفته است و هدف اصلی آن پیشبرد جنگ جهانی بوده است. اما ما سال هاست که از طریق آن از مشهد به شمال و از شمال ایران به تهران و سپس به جنوب و خلیج فارس و سواحل آن می رویم و رضاشاه را یاد می کنیم!

پل ورسک یادگار رضاشاه

 

1307 , تا 1310 ساخت ایران و وضع قوانین

در این چند سال راه آهن سراسری از بندر ترکمن و گرگان تا ساری احداث شد.

واحد پول کشور از تومان به ریال تبدیل شد.

نام استان حسین آباد به ایلام تغییر کرد.

درسال 1308 احمد شاه از قصه دق کرد و مرد!  وی در پاریس درگذشت و در کربلا دفن شد. بعضی می گویند او را کشتند و بعضی می گویند او پادشاهی مریض بود و از غصه پادشاهی اش جوانمرگ شد.

در سال 1309 نمایش «آبی و رابی» نخستین فیلم بلند داستانی صامت ایرانی، در سینما مایاک پخش شد و در واقع اولین فیلم سینمایی شبیه به سینمای امروز در این سال پخش همگانی شد. البته این فیلم صامت بود و اولین فیلم ناطق در سال 1312 پخش شد.

رضاخان می آید
رضاخان می آید

 

از 1310 تا 1320

این دهه مختص تجارت نفت بود! عمده نفت ایران را هم انگلستان می برد! انعقاد قراردادهای مختلف چند ده ساله و دولتی که فقط امضا می کرد! در این دهه دانشگاه تهران تاسیس شد.

در سال 1314 فرمان ممنوعیت حجاب به دست رضاخان اجرا شد و همچنین پوشیدن مسخره کلاه شاپو بدست رضاشاه که هرگز زور در این مملکت به چایی ره نبرده است. در این سال دولت به مردم دستور داد که کلاه شاپو بپوشند. این بزرگترین اشتباه رضاخان در طول حکومتش بود که در نهایت خاندان او را بر باد داد. یعنی زور گفتن به مردم و اجبار در پوشش و نوع حجاب. اما بدترین اتفاق در مشهد افتاد! در سال 1314 مردم به اعتراض به پوشیدن کلاه شاپو یا همان کلاه نظامی بود توسط مردان در مسجد گوهرشاد در کنار حرم امام رضا بست نشستند و اعتصاب کردند و استانداری مشهد به کمک نیروهای نظامی و شهربانی به مردم حمله کردند! در این درگیری 1600 نفر کشته شدند و بی رحمی بی سابقه ای بکار گرفته شد! روز فردای آن اجساد مردم در گور دسته جمعی خاک شدند و این فاجعه با نام واقعه مسجد گوهرشاد در تاریخ ثبت شد. نشابه این اعتراضات سراسری و کشتار دسته جمعی بارها و بارها چه قبل انقلاب و چه بعد انقلاب (حجاب , تقلب انتخاباتی , انقلاب , اعتراضات بنزین و ….) بارها در این 100 سال اتفاق افتاد و این کشور مزه آرامش را نچشید! امیدواریم در قرن جدید حداقل کشور ما ثبات و آرامش و صلح و وضع خوب اقتصادی و عدم جنجال و سیاسی کاری را بچشد.

در سال 1317 تونل کندوان و باقی مانده راه آهن سراسری افتتاح شدند. رضاخان همیشه درگیر سه چیز بود :

1- سرکوب قیام ها و اعتصاب ها و اعتراضات

2- ساخت و ساز بسترهای پیشرفت و زیرساخت ها در ایران

3- سر و کله زدن با قدرت های خارجی از جمله انگلستان و روسیه

رضا به علم علاقه داشت
رضا به علم علاقه داشت

 

1318 : شروع جنگ جهانی دوم 

 

در این سال دنیا بار دیگر شاهد یک فاجعه بود و آلمان به لهستان حمله کرد! در این سال اتفاقا رهبر فعلی جمهوری اسلامی یعنی سیدعلی خامنه ای در 29 فروردین بدنیا آمد که همانطور که می دانید در سال 1400 رهبر این مملکت است!

 

 در سال 1320 انگلستان و شوروی به ظن اینکه رضاخان به آلمان نزدیک شده است به ایران حمله کردند و به راحتی ایران را تصرف کردند. به سرعت رضاشاه از حکومتش عزل و پسرش محمدرضا به سلطنت رسید. 

رضاخان به تبعید می رود

 

شروع پادشاه دوم پهلوی , دوره جدید سلطنت

پس از تاجگذاری محمدرضا و آرام گرفتن کشور , در آذر 1322 با برگزاری کنفرانس تهران با شرکت چرچیل، روزولت و استالین در پایتخت ایران طرفین به توافق رسیدند. در این سال رضاشاه در تبعید و در جزیره ای در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی درگذشت. در سال 1325 شاه جوان آذربایجان را که اعلام خودمختاری کرده بود و با خروج شوروی از ایران طغیان کرده بود سرکوب کرد و آنرا مجددا به خاک ایران الصاق کرد. 

 

1327 تشکیل کشور اسراییل و جنگ اعراب

در این سال جنجال بزرگی در خاورمیانه پدیدار شد و اسراییل با خریدن زمین های اعراب اعلام رسمی بر تشکیل یک کشور یهودی به نام اسراییل کرد و اعراب از جمله اردن و لبنان و عراق و عربستان به ریاست مصر به اسراییل حمله کردند و البته در نهایت شکست خوردند. در این سال به محمدرضا پهلوی حمله تروریستی انجام گرفت ولی زنده ماند و سپس از همسرش فوزیه مصری طلاق گرفت. سرانجام در سال 1329 دکتر مصدق توانست نفت ایران را ملی کند و انگلستان را از ایران بیرون بیاندازد!

رضاخان در کنار اجداد ایرانی
رضاخان در کنار اجداد ایرانی

1336 انسان در فضا! 

در این سال پس از چند سال آرامش در ایران ناگهان خبر بزرگی دنیا را تکان داد. نخستین فصاپیما به فضا راه یافت و دور جدیدی از پیشرفت های بشر آغاز شد و سرانجام در سال 1340 نخستین انسان یعنی یوری گاگارین به فضا رفت و برگشت. 

 

1341 زلزله بویین زهرا

در این سال یک زلزله شدید این شهر را نابود کرد و چیزی نزدیک به 13 هزار کشته بر جای گذاشت که رقم بسیار بزرگی برای این سال ها بود. در این سال حسینعلی منصور نخست وزیر ایران شد. 

 

1342 شروع قیام علیه نظام

در سال 1342 به رهبری امام خمینی قیام و اعتراضات شدیدی نسبت به حکومت رخ داد. زیرا که محمدرضا قانون کاپیتولاسیون را که پدرش رضاشاه لغو کرده بود مجددا تصویب کرد! در سال 1343 به جان او سوءقصد شد و فداییان اسلام آنرا بر عهده گرفتند. در این سال دانشگاه صنعتی شریف به دست محمدرضا پهلوی افتتاح شد که طرح اصلی آن از دانشگاه ماساچوست آمریکا کپی شده بود و دلیل موفقیت فعلی آن نیز همین است. دانشگاه شریف در ابتدا دانشگاه آریامهر نام داشت!

شاه ایران
شاه ایران

 

سال 1344 نظم نوین مدرن جهانی

دراین سال در ایران سرشماری انچام شد و جمعیت ایران 24900000 نفر برآورد شد. جالب اینکه 15 میلیون نفر از آن روستانشین بودند! در این سال شاه ایران بزرگترین بندر جهان تا آن موقع یعنی بندر خارک را بازگشایی کرد! همچنین به جان او سوءقصد انجام گرفت. در این سال تنها چون یک وزیر سوریه خوزستان را عربستان خوانده بود , تمام سفرای ایران از سوریه به ایران بازگشتند! 

 

1345 آغاز جام جهانی فوتبال

در این سال شاه شروع به بیابان زایی در ایران کرد و اولین دائره المعارف در ایران شکل گرفت. همچنین در این سال بود که نخستین برنامه تلویزیون ملی ایران پخش شد! همچنین با شروع جام جهانی 1966 انگلستان که تیم میزبان هم با ناداوری قهرمان آن شد تمام توجه ها به این گردهمایی معطوف شد!

1346 تولد پیکان , خودروی ایرانی

اولین خودروی پیکان در این سال ساخته شد! آن موقع نام کارخانه آن ایران ناسیونال بود! در این سال اسراییل در نبردی خونین با اعراب بنام جنگ 6 روزه تمام اعراب را تسلیم خود کرد. هنوز پس از 54 سال باز هم این خودروی عتیقه در بعضی شهرستان ها و روستاها و حتی تهران یافت می شود!! از این پس کشور در آرامش فرو رفت و انرژی کشور صرف آبادانی و ساخت بناها و ورزشگاه ها و فرودگاه ها و راه و شهرها شد. در این سال ها صدام احمق سعی می کند به ایران صدمه ای بزند یا قسمتی از خاک ایران را بگیرد اما همیشه ایران پاسخی قاطع به او داد.

محمدرضا شاه پهلوی
محمدرضا شاه پهلوی

 

1353 ایران ابرقدرت و نفت خیز

در این سال ایران و عراق پیمان صلحی را امضا می کنند تا درگیری های خفیف خود را پایان دهند. هر چند که پس از شاه این پیمان زیرپا گذارده شد. سازمان ملل متحد موافقت نامه ای را به دو کشور پیشنهاد داد که با استقبال طرفین روبرو گردید. شاید باورتان نشود اما در این سال ایران وامی 400 میلیون دلاری به انگلستان داد! در اقدامی دیگر یک میلیارد دلار وام به فرانسه داد !!! 

1355 بالا رفتن قیمت نفت و مغرور شدن ایران

شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) در این سال یک پرواز بین تهران و لندن و نیویوک برقرار کرد! بویینگ 747 مستقیما از تهران به نیویوک می رفت! شاه ایران از افزایش درآمدش سرمست است و کم کم شروع به پز دادن و دستور دادن به غرب می کند. شاید همین امر باعث خشم آنها و سرنگونی خودش باشد. جیمی کارتر به روی کار می آید و دوسال بعد شاه سقوط می کند. 

عروسی شاه ایران با فرح

 

1357 مردم به میان می آیند و دیگر کار تمام است!

درگیری مسلحانه مردم معترض و نیروهای نظامی ارتش در میدان ژاله وقت (میدان شهدای کنونی) در تهران جمعه سیاه را رقم می زند و هزاران نفر کشته می شوند. برخلاف سال های بعد که کشته شدن مردم منجر به انقلاب نمی شود اما این بار همین کشتار کلک رژیم را می کند! اعتراضات و تجمع عا به اوج خود می رسد و شاه خیلی راحت از ایران خارج می شود و تمام. به همین راحتی مملکت را به مخالفان سپرد! به فکری کرد برای تعامل با مخالفان نه کشتار و زیر کردن معترضان با ماشین! پس از این هم سریع امام خمینی به ایران آمد و شد آنچه شد! صدها نفر از رژیم سابق همچون اسدالله علم , هویدا , نادر جهانبانی , جعفر قلی صدری , منوچهر خسروداد , رضا ناجی و نعمت الله نصیری از سیاسیون و ارتشی ها کشته شدند. کشور حالت نظامی و جنگی دارد.

خانواده شاه

 

پس از انقلاب 

یک همه پرسی در 12 فروردین اجرا می شود و معلوم است که بالای 98 درصد رای می آورد. شاید کسی جرات هم نداشت بر ضد انقلاب رای بدهد! سپس نوبت به تسخیر سفارت آمریکا رسید و بعد از آن هم بنی صدر رییس جمهور ایران شد! افرادی چون هویدا , منوچهر آزمون , غلامرضا نیک پی ,علی نشاط , حسین بیات , علی حجت کاشانی , عباسعلی خلعتبری , منصور روحانی ,محمد علامه وحیدی , محمدتقی مجیدی , حسن پاکروان , ناصر مقدم , مرتضی مطهری , حتی افرادی همچون پری بلنده! ایرج مطهری , شهریار شفیق و ….. اعدام یا ترور شدند!

 

1359 شاه هم درگذشت!

در این سال شاه ایران دق کرد و سرطان گرفت و مرد! شاید فقط بخاطر غصه ! آن هم در قاهره! علی رجایی در ایران نخست وزیر شد و عراق به ایران حمله کرد. جنگی که 8 سال طول کشید و ایران را یک کشور عقب مانده کرد! البته نیروی هوایی بجا مانده از دوران شاه باعث شد عراق با تمام امکاناتش نتواند کاری از پیش ببرد. همچنین در این سال نیوری دریایی عراق توسط ایران فلج شد! اتفاق مهم این سال آزادسازی گروگان های سفارت آمریکا توسط ایران بود که آن غائله را پایان داد.

جمهوری اسلامی

 

دهه شصت , شروعی دوباره

این دهه یک اکثرش در جنگ گذشت شامل 7 سال جنگ و انواع عملیات ها و شهادت ها و ایثارگری ها و نابودی ها بود. انفجار دفتر شهید بهشتی و رجایی و باهنر و عزل بنی صدر در سال 1360 اتفاق افتادند . در سال 1361 ایران توانست خرمشهر را از عراق پس بگیرد. 

 

سال 67 سال عجیب و استثنایی

در این سال جالب اتفاقات زیادی افتاد. از پایان یافتن جنگ و قرارداد صلح بین ایران و عراق تا اعدام زندانیان سیاسی و سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط ناو آمریکایی و حتی مخالفت امام خمینی با استعفای میرحسین موسوی از نخست وزیری و قائله سلمان رشدی و خلاصه هزار و یک داستان عجیب و غریب دیگر !

 

68 سال درگذشت رهبر انقلاب

در سال 68 امام خمینی از دنیا رفت و سیدعلی خامنه ای به جای او به رهبری ایران گماشته شد و شرط مرجعیت نیز از شروط رهبری حذف شد. همچنین پست نخست وزیری از سیستم سیاسی ایران حذف و ریاست جمهوری جای آن را گرفت و اکبر هاشمی رفسنجانی بعنوان اولین رییس جمهور ایران انتخاب شد. 

فوت امام خمینی

 

دهه هفتاد و تولدی دیگر

در این دهه شوروی از هم پاشید و روسیه جای آن را گرفت و 15 کشور دیگر از کنار آن استقلال یافتند. این دهه شاهد رشد اقتصادی و ترمیم اقتصاد و کشور و پیوستن کشور به جریان پیشرفت و شکوفایی بود.

در سال 76 خاتمی رییس جمهور ایران شد و موفق ترین رییس جمهور ایران در 40 سال اخیر لقب گرفت. در این سال تیم ملی ایران نیز به جام جهانی فوتبال 1998 راه پیدا کرد و شور و شعف ایران را پس از مدت ها فرا گرفت. در سال 78 حادثه کوی دانشگاه اتفاق افتاد و پس از جنگ اولین اعتراضات گسترده مردمی و دانشجویی به نحوه اداره کشور بود. در سال 79 نیز توقیف فله ای مطبوعات اتفاق افتاد. 

 

دهه هشتاد احمدی نژاد و باقی قضایا!

دهه هشتاد با اتفاقات سیاسی جهان شروع شد. یعنی حمله تروریستی 11 سپتامبر به نیویورک آمریکا و کشتار مردم بی گناه و سپس حمله آمریکا به افغانستان و عراق و تغییر مناسبات جهانی. در سال 82 صدام حسین دستگیر و اعدام شد و زمین لرزه بم نیز با هزاران هزار کشته اتفاق افتاد. در سال 83 نیز با سونامی بزرگ اقیانوس هند 200000 نفر در آب سواحل غرق شدند! در سال 84 احمدی نژاد رییس جمهور ایران شد و خودتان افتضاح این 8 سال را می دانید! ایران وارد چرخه هسته ای شد و از آن پس تحریم ها و لج ولجبازی و جنگ با دنیا شروع شد. در سال 1387 بالاخره فضاپیمایی از زمین به مریخ رسید و بر روی آن نشست و فاصله 200 میلیون کیلومتریرا طی کرد! در این سال ایران یک ماهواره را به فضا پرتاب کرده به نام امید. در سال 88 مناظره های انتخاباتی پرشوری صورت گرفت و پس از انتخابات و شلوغی ها و کشت و کشتارهای پس از آن که چه جوان های رعنایی از این آب و خاک بخاطر هیچ و پوچ خونشان ریخته شد. مطمئنا یک روزی در این دنیا یا دنیایی دیگر انتقام آنان پس خواهد گرفته شد و از آنها پرسیده خواهد شد به چه گناهی در جوانی کشته شدید؟

محمود احمدی نژاد

 

دهه نود و باز هم حوادث عجیب و غریب

این دهه با کشته شدن بن لادن , فوران آتشفسانی عظیم در ایسلند و زمین گیر شدن تمامی پروازها در اروپا , سرنگونی معمر قذافی حاکم لیبی از جمله آن بودند. در سال 2012 بزرگترین قطعی برق در جهان صورت گرفت و طی آن 620 میلیون نفر فقط در هندوستان برقشان قطع شد! د

در شهریور سال 1391 و دوره دوم احمدی نژاد افزایش قیمت دلار و سکه شروع شد . در این تاریخ هر دلار فقط 2122 تومان و هر سکه کامل 800هزار تومان بود! 

در 11 مهر همین سال دلار به قیمت 3900 تومان رسید و سکه به 1 میلیون و سیصد هزارتومان رسید! اما در سال 92 روحانی رییس جمهور شد و 4 سال اول خوبی هم داشت اما از سال 96 تا سال 99 اتفاقات عجیبی افتاد و اقتصاد ایران از یک اقتصاد ضعیف به یک اقتصاد ویران شده و نابود شده و منفجر شده تبدیل شد و دیگر دزدی و اختلاس 3 هزار میلیاردی پیش آن هیچ بود! همه چیز از مذاکرات 5+1 شروع شد و توافق برجام که تحریم ها تازه برداشته می شدند اما با آمدن ترامپ عمر برجام یک سال هم نشد و تحریم ها برگشتند ناگهان قیمت دلار و سکه و خانه در ایران رو به فلک گذاشت! یادتان هست هواپیمای جدید مسافربری از اروپا خریدیم و آنها به چه ناز و عشوه ای بالاخره آن را بما دادند؟ 

اسحاق جهانگیری
اسحاق جهانگیری

آتش سوزی پلاسکو , درگذشت هاشمی رفسنجانی , جنجال پیدایش داعش و کشتارها در عراق و سوریه و حتی اروپا که خوشبختانه به قرن جدید نرسیدند و توسط آمریکا و حاج قاسم سلیمانی منقرض شدند! ازسال 1396 و دی ماه اعتراضات به وضع بد اقتصادی و کشته شدن تعدادی از دراویش گنابادی و نیروهای پلیس در پاسداران تهران ماجرای بد نهایی آغاز شد!  با خروج ترامپ از برجام در سال 97 و آغاز تحریم ها قیمت دلار و سکه سر به آسمان گذاشت و به طبع آن قیمت خانه 5 برابر شد. قیمت پراید 20 میلیونی به 120 میلیون رسید! سال 98 با انواع سیل در ایران شروع شد. سیل در شیراز و گلستان و خوزستان و لرستان. همچنین سپاه در سال 98 به فهرست گروه های تروریستی وارد شد . اعتراضات سراسری در آبان 98 در واکنش به تغییر قیمت بنزین به کشته شدن 1000 تا 3000 نفر انجامیده و اینترنت چندین روز قطع بود! بلافاصله در دی ماه آمریکا قاسم سلیمانی را هدف قرار داد و او را ترور کرد. در مراسم تشییع سلیمانی 60 نفر زیر دست و پا له شدند و فون کردند. سپس ایران موشک های خود را به سمت پایگاه نظامی آمریکا در عراق شلیک کرد و در همان شب به اشتباه یک هواپیمای مسافربری خودی را با دو موشک سپاه سرنگون کردند و 176 انسان بی گناه کشته شدند. اوضاع مملکت به معنای واقعی کلمه افتضاح شده بود و در نهایت در 30 بهمن ماه سال 1398 تایید ورود ویروس کرونا به ایران آب سردی بود بر تمام این اتفاقات و ناگهان یکسال از عمر همه مردمان جهان پرید! خوشبختانه واکسن آن پس از یکسال ترس و وحشت کشف شد. سال 99 و سال آخر قرن سال افتضاحی بود. همه در خانه و منتظر برای حرکتی از سوی دانشمندان هر روز کشت و کشتار کرونا در ایران و جهان.

112 میلیون نفر مبتلا و 2 میلیون و پانصد هزار کشته ظرف یکسال در جهان تا اسفندسال 1399 . خوشبختانه تا این تاریخ 86 میلیون نفر از آن جان سالم بدر بردند. سهم ایران 60 هزار کشته از این تعداد بود.

آیا قرن جدید بهتر خواهد بود؟

قرن 14 شمسی که هر چه به انتها نزدیک شد بدتر و بدتر شد و فجایع زیادی را در آن تجربه کردیم. ایران از همه دنیا بدتر . آیا قرن جدید یعنی قرن 15 شمسی زمان و اوقات بهتری خواهد بود یا خیر؟

 

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

یک دیدگاه

  • سارو پاسخ

    2022/01/09 بعدازظهر 21:32

    امکان نداره بهتربشه.محمدرضاشاه بااین همه قدرتش دربرابر انگلیس مقاومت نکرد جزاون کسی یارای مقابله نخواهدبود.

     

ارسال دیدگاه

هشت − شش =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت