همه چیز درباره موسیقی

موسیقی یکی از مهم ترین وجهه های زندگی ما در این عصر است. شاید در سالیان دور مردم زیاد به موسیقی نیازی نداشتند چون طبیعت قبلا به انسان نزدیک تر بود و قطعات شگرفی را برای وی می نواخت! موسیقی یکی از برترین اختراعات بشر است که روح وی را نوازش می کند!

 

با این توصیف و تنهایی انسان در شهرها و مشغله های کاری برای او و ندیدن یک پرنده خوش صدا در روز کافی بود تا وی کم کم برای رهایی از تنهایی و سکون و یکنواختی شروع کرد به ایجاد اصوات مختلف ریتم دار. پس از مدتی سازها بوجود آمدند و آلات موسیقی تکامل یافتند. پس از ترکیب اینها با هم گروه های موسیقی پیدا شدند و کم کم کسی سر ذوق آمد و خواننده ها بوجود آمدند . اوایل صداهای سنتی و کم کم دستگاه ها و امروزه میبینیم که هزاران هزار خواننده خوب و بد و انواع کنسرت ها و اجراها در تمام دنیا برگزار می گردد.

تئوری موسیقی برای آن بوجود آمد و سبک های زیادی همچون موسیقی راک , موسیقی سنتی , موسیقی شاد , موسیقی بی کلام  , موسیقی کلاسیک , موسیقی شاد بوجود آمدند. البته همه اینها سبک نیستند اما برای عده زیادی از مردم عام این عبارات نوع جستجوی آنان برای یافتن موسیقی مورد نظرشان است.

 

سازهای موسیقی سنتی ایران

در کشورمان نیز هفت دستگاه موسیقی ایرانی بصورت سنتی پدید آمدند و موسیقی سنتی تنها موسیقی مورد استفاده ایرانیان بود تا نهایتا موسیقی های خارجی وارد کشور شدند و امروزه میبینیم که موسیقی سنتی بسیار نحیف شده و در اقلیت قرار گرفته و موسیقی های تند و تیز و بی هویت جای آنان را برای جوانان گرفته اند.

سلیقه نسل جدید دیگر موسیقی سنتی نیست و پاپ و رپ و راک و جاز و متال و امثالهم جای آن را گرفته اند! در این میان هستند گروه های موسیقیایی همانند گروه موسیقی لیان که توانسته اند سبک سنتی محله و منطقه خود را برای جوانان بازسازی کرده اند و توانسته اند یک سبک شاد برای برگزاری کنسرت ها با انواع سازهای بادی و سنتی ایجاد کنند. تمام مسنرت آنها سراسر شور و شادی و عشق و امید و لبخند است!

 

نت های رنگی موسیقی
نت های موسیقی

 

نت موسیقی جای خود را به ادوات یکسره و نیازمند به هنر کمتر داده است. خوانندگان مطرح ایرانی پاپ حتی نمی دانند نت های موسیقیایی چیست و فقط با دادن یک متن روی یک آهنگ از پیش تعیین شده سعی می کنند صدای خود را با آن هماهنگ کنند! انها یک شبه معروف شده اند و یک شبه نیز از یاد می روند و فقط پول برای آنان مطرح است و ساده ترین و ابتدایی ترین پیش نیازهای رشته خود را همانند مردم عادی نمی دانند و فقط بلدند در کنسرت های خود ژست بگیرند!

 

دانلود موسیقی به یک کسب و کار و صنعت بدل شده و میلیاردها دلار در آن جابجا می شود. البته خوانندگان خارجی حتما قبل از معروف شدن مراحل استانداردی را طی می کنند و حساب و کتابی دارند! در این میان موسیقی بی کلام از آن دسته از سبک هایی است که برای همه معروف است و بعد از نسل خوانندگان کم کم بشر به آنها رو می آورد و دانلود موسیقی بی کلام بسیار پیشرفت کرده است. آموزشگاه موسیقی هم در ایران کم نیست و اندک معدودی از انان استاندارد هستند و بقیه صرفا برای پول درآوردن از هنرجوهای بی خبر باز شده اند!

 

موسیقی کلاسیک اما که در ایران به آن موسیقی سنتی می گوییم در خارج از ایران نیز وجود دارد و آثار بی همتای بتهوون و آثار فاخر هم رده های او که با موسیقی زندگی می کردند و ذات آنرا می دانستند شناخته می شود. هایدن، موتزارت ، بتهوون و گلوک , فردریک شوپن، فرانتس لیست و فلیکس مندلسون , موتسارت و ……….

 

دوره‌های موسیقی کلاسیک اروپا :

موسیقی قرون وسطی ۵۰۰ – ۱۴۰۰
موسیقی رنسانس ۱۴۰۰–۱۶۰۰
موسیقی باروک ۱۶۰۰–۱۷۶۰
موسیقی دورهٔ کلاسیک ۱۷۳۰–۱۸۲۰
موسیقی رمانتیک ۱۸۲۰–۱۹۱۰
موسیقی مدرن ۱۹۱۰–۱۹۷۵
موسیقی کلاسیک معاصر ۱۹۷۵–تاکنون

 

موسیقی الکترونیک مهم ترین موسیقی معاصر است که موسیقی کلاسیک را تحت تاثیر خود قرار داده

 

سازهای موسیقی کلاسیک
سازهای موسیقی کلاسیک

انواع سازهای موسیقی کلاسیک اروپا : 

بادی‌های چوبی :

یک فلوت
یک ابوا
دو فلوت
دو ابوا
دو کلارینت
دو فاگوت
یک پیکولو
دو فلوت
دو ابوا
چهار کلارینت
چهار فاگوت
دو پیکولو
سه فلوت
یک فلوت آلتو
چهار ابوا
دو کُر آنْگْله
دو کلارینت پیکولو
پنج کلارینت
دو کلارینت باس
چهار فاگوت
دو کنترفاگوت

 

بادی‌های مسی :

 

یک ترومپت
دو کُر
دو ترومپت
چهار کُر
دو ترومپت
دو کُرنِت
سه ترومبون
دو توبا
هشت کُر
یک ترومپت پیکولو
چهار ترومپت
یک ترومپت باس
سه ترومبون
دو توبای تنور
دو توبای باس

 

سازهای کوبه‌ای:

 

دو تیمپانی
چهار تیمپانی
طبل بزرگ
ناقوس لوله‌ای
سنج
شش تیمپانی
طبل بزرگ
مثلث
سنج
تام‌تام
دایره زنگی
گوئیرو

 

گیتار نواز حرفه ای
گیتار نواز حرفه ای

 

موسیقی بالاترین و زیباترین هنر انسان هاست و یک اختراع فوق بشری است!

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

منصور خسروی41 پست ها

نویسنده برای سایت خبرمی مقاله می نویسد و علاقه ای به گردشگری و علوم و هنر دارد و به کوهنوردی می پردازد.

یک دیدگاه

  • متین رسولی پاسخ

    2018/11/28 بعدازظهر 15:24

    موسیقی سه تار می خواستم یاد بگریم

     

ارسال دیدگاه

یازده − 10 =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت