صفر تا صد اتفاقات سیل گلستان در نوروز 98

سیل گلستان
صفر تا صد اتفاقات سیل گلستان در نوروز 98

 

 

باز هم یک بارش سنگین در یک بخش کشورمان و تبدیل شدن آن به یک بحران ملی با چند کشته و میلیون ها دلار خسارت. دلیل این همه مشکل تصاعدی زیاد شونده : عدم ایجاد بسترهای مناسب و پیش بینی آینده در این 40 سال

افراد درگیر : مردم گلستان

۱۰ شهرِ گرگان، بندرترکمن و گمیشان، آزادشهر، آق قلا، گنبدکاووس، بندرگز، علی آباد، کلاله، کردکوی و مینودشت

افراد بیخیال : دولت و استاندار و مسئولین!

بله استاندار گلستان پس از وقوع سیل غیبش زد و برای تعطیلات عید به خارج از کشور رفت! وزیر کشور که خود در تعطیلات عید و در جزیره قشم است گفت ایشان مشکل خانوادگی داشت! رییس جمهور و معاون ایشان لطف کردند تماسی با گلستان گرفتند! سیدمناف هاشمی که دو تابعیتی است و در مدارک تحصیلی وی هم تردیدهای بسیار وجود دارد هنگام وقوع سیل در ایران بوده و تا اوضاع وخیم شد از کشور فرار کرد!!!

بقیه کارها به مسئولین وسلبریتی ها واگذار شده که با توجه به محدود بودن توان آنها و نداشتن ماشین های سنگین مناسب این حادثه بجای یک یا دوروز چند هفته یا چندماه مردم را اسیر خود خواهد کرد! البته این چیز جدیدی نیست . هر ساله سیل در همه جا می آید و سال 98 فقط خیلی بیشتر در شبکه های اجتماعی دیده شد. باز هم همه آنها به علت بی لیاقتی مسئولین مملکتی بود که در رودخانه جاده زده اند و در جاده رودخانه راه انداخته اند! مدیریت حلقه مفقودی اداره ایران است!

 

سیل گلستان و مردم بدبخت
سیل گلستان و مردم بدبخت

اگر دقت کنید در تمام حوادث همین اتفاقات تکرار می شود و دولت و سایر ارگان ها هیچ کاری نمی کنند چون اصلا نمی دانند باید چکار کنند! هنوزم که هنوزه هزاران نفر در کرمانشاه در چادر زندگی می کنند و دولت از رسیدگی به امور آنان عاجز است چون همیشه اراده دولت در بین راه تضعیف می شود و تا به مقصد برسد کلا نابود می شود!

واسطه ها و دلال ها هرگونه کار مثبتی را در کشور بی ثمر ساخته اند و دولت هم فقط می تواند نظاره کند و افسوس بخورد و امید بدهد! چون اصولا هیچ چیز در اختیار دولت نیست. حتی منشی خود را هم در دولت نمی توانند تعویض کنند! سپاه هم وعده کمک داده اما شاید این کمک های چند روزه اصلا بدرد نخورد. در نهایت یک سلبریتی مثل علی دایی یا نرگس کلباسی یا صادق زیباکلام از بین سلبریتی ها تا آخر با مردم می مانند و بقیه به دنبال درآمداندوزی خود می روند. دیگر خود مردم می دانند و خودشان. با زلزله , سیل , سرما , بی پناهی و هزاران آسیب دیگر . مشابه این اتفاقات بارها رخ داده. دولت فقط در این کشور به فکر راضی کردن کارکنان خود است و نهایتا حقوق آنها را پرداخت کند!

 

استفاده از قایق در سیل گلستان
استفاده از قایق در سیل گلستان

خسارات سیل گلستان

 

خب هزاران خانه و محل کسب پر از آب شده اند و خیابان ها گاهی تا 2 متر آب را روانه می کنند . تمام وسایل منازل به زیر آب رفته و شاید بعضی از خانه ها درآینده تخریب شوند. دو فوتی این سیل داشته که هردو کودک بوده اند. بنای تاریخی «گنبد قابوس» بمحاصره سیل درآمده و امکان آسیب به آن زیاد است.

این سیل که در ابتدای سال 98 اتفاق افتاد و کام همه را تلخ کرد. میزان آبی که در عید باریده 60 درصد بیشتر از همیشه است اما همین را هم رودخانه برنتابیدند و بخاظر قطع بی رویه درختان و همچنین ریختن زباله فراوان در جوی ها و رودخانه ها بستر رودخانه پر شده و طغیان کرده و به شهرها و خانه ها و زمین های کشاورزی وارد شده. هزاران تن محصول کشاورزی نابود شد. هزاران راس دام و اسب و سایرین تلف شدند و زمین ها بسیاری شسته شد و دیگر قابل کشت نیست. هزاران راس درخت افتادند و به همان امکانات اولیه و ناقص شهرها مثل آسفالت خیابان و تایلوها خسارت صددرصدی وارد شد.

آق قلا یکی از مهمترین شهرهای آسیب دیده است. بعضی از رسانه ها می گویند 10 نفر جان باخته اند اما صداسیما می گوید دونفر! واقعا چرا باید در تعداد کشته ها انقدر تفاوت باشد. چه سودی دارد که یکی سعی کند تعداد کشته ها را کم یا زیاد کند؟!

 

سیل آق قلا
سیل آق قلا

چه کسانی پای کارند ؟

 

خب استاندار گلستان که از صحنه متواری شد!!! چندتا وزیر پس از چندین روز با اکراه به گلستان رفتند و احتمالا چند روز در آنجا دور خودشان می چرخند و برمیگردند. سپاه گفته من کمک می کنم! 

افرادی مثل سردار آرمون چون خانه خودش آنجاست در محل حاضر است! نرگس کلباسی اما از کرمانشاه به سمت گلستان رفته است!!! چند خبرنگار هم مشغول خبررسانی هستند. دیگر از کسی خبری نداریم!

صداسیما هم مثل همیشه برخورد دوگانه داشت. اول انکار می کرد و مقاومت! اما به لطف شبکه های اجتماعی زمان مقاومت صداسیما کوتاه شده و مجبور شد اعتراف کند که سیل آمده!!!بعد تقصیرها را ناگهانی انداختند گردن استاندار گلستان که چرا از کشور خارج شدی!؟ بعد به اخبار روزانه از محل سیل اکتفا کردند.

و اما رئیس اتاق مدیریت بحران کشور در تعطیلات است و این هم عکس ایشان :

رییس سازمان ستاد بحران در زمان سیل گلستان
رییس سازمان ستاد بحران در زمان سیل گلستان

 

کارهای انجام شده :

در این میان حدود 7000 نفر توسط هلال احمر در جایی امن اسکان داده شده اند. هزاران تن مواد غذایی و آب معدنی و دارو و چادر و پتو هم توسط افراد خیر به سمت گلستان روانه شده است. هلال احمر با تمام توان خود درحال کمک به روستاهای صعب العبور است. 

وزیر نیرو در محل حاضر شده چون برق و آب و گاز روستاهای زیادی قطع شده است. اما پرکارترین وزیر وزیر ارتباطات است که در روز چندین بار توئیت می زند که فلان مسیر ارتباطی وصل شد!

اما گزارش های مردمی خبر از کم کاری مسئولین درمجموع می دهد. مثلا پیرمردی می گفت فرمانداری نه تنها به آنها کمک نگرد بلکه آنان را از فرمانداری بیرون انداخت!

 

گنبد قابوس آق قلا
گنبد قابوس آق قلا

 

اما خطر بعدی , کوج مجد هوای باران زاست که بزودی به کشور می رسد و آینده بسیار خطرناکی را برای این منطقه متصور می سازد. رانش زمین و تپه ها , نابودی جنگل ها و راه ها و قحطی و بیماری ها امواج بعدی این فاجعه هستند.

 

 

باید به حال این مردم نگون بخت افسوس خورد که گیر این دولت افتاده اند! اگر دولت بگوید ما هیچ کمکی نمی کنیم کار مردم آسان تر خواهد بود! 

باید امید داشت امثال نرگس کلباسی بتوانند مشکلات مردم را با کمک خود مردم حل کنند . به امید رها شدن ملت ایران از بلایا و مسئولین نالایق و رابطه دار و دلالان و واسطه ها و تحریم ها و دشمنان داخلی و خارجی علی الخصوص افراطی ها  قدرتمند!

 

اسحاق جهانکیری
اسحاق جهانکیری
رئیس جمهور روحانی
رئیس جمهور روحانی

 

 

 

 

 

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :

یک دیدگاه

  • عطرفروش پاسخ

    2020/05/06 بعدازظهر 17:42

    این سیل وحشتناک و زلزله های بعدی و قبلی در بم و کرمانشاه و سایر همش تقصیر بی عرضگی مسئولانه. توی رودخانه جاده ساخته اند و توی جاده رودخانه راه انداخته اند. یک مشت بی عرضع بی سواد شدن مسئولان کشور همشونم بوگند میدن

     

ارسال دیدگاه

5 + نوزده =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت