خبرفوری New

وضعیت آموزش ریاضیات در کشورمان, ایران

همانطور که می دانید ریاضی سرمنشا و پایه ای ترین درس و علم تکنولوژی و عامل اصلی پیشرفت بشر است. ریاضیات علاوه بر اینکه خود کاشف و خلاق است و دائما در حال اکتشاف است, خود در علوم دیگر نیز کاربرد حیاتی دارد و تمام محاسبات علوم دیگر نطیر فیزیک و شیمی و نجوم و علوم پزشکی و غیره از ریاضی بهره می برند و اگر آنرا روزی از دست بدهیم دیگر در هیچ زمینه ای علم و دانشی نخواهیم داشت!

مثلا ریاضی با قوانین فیثاغورث یا حمار کار معمارها و منجمین و فیزکدانان را ساده می کند یا با اصل لانه کبوتری و الگوریتم آن موتور جستجوگر گوگل را در سئو یاری می دهد. یا مسئله فیبوناچی در رشته کامپیوتر به یک تابع تبدیل می شود یا در فیزیک شما از مکان مشتق بگیرید به شما سرعت می دهد و از سرعت مشتق بگیرید بشما شتاب می دهد! واقعا معجزه وار ریاضی شما را جلو می اندازد!

اما مشکلی که در ایران با آن روبرو هستیم کهنه شدن سیستم آموزش ریاضیات به دانش آموزان است. همان درس هایی که پدران ما در ۴۰ سال اخیر خوانده اند را دوباره بچه های امروزی و دهه نودی می خوانند و این برای علم ایرانی فاجعه است. در تمام جهان سیستم های آموزشی و پرورشی به سمت آموزش با بازی و مفاهیم ساده برای کودکان پیش رفته اند اما کودکان ما هنوز به مدرسه می روند و پس از الفبا با مفاهیم خشک ریاضی و فیزیک روبرو می شوند. مفاهیمی که امثال انیشتین و نیوتن وضع کرده اند!

اما در کشورهای خارجی کودکان را مثلا برای آموزش نیروی جاذبه به یک باغ زیبا می برند و واقعا یک سیب را از روی درخت به پایین می اندازند و اجازه میدهند کودک خود راز آنرا کشف کند و یک نیوتن پرورش می دهند! اما کودکی که در زمینه ریاضی و فیزیک استعدادی ندارد از آن کلاس هیچ بهره ای نبرده و به کلاس موسیقی یا ورزش می رود و در آنجا به یک قهرمان بدل می شود و استعداد خود را شکوفا می کند. این عدم فشار و اجبار برای پذیرفتن یک رشته یا هدایت به سمت آنان باعث می شود هر کس از کودکی در رشته مورد علاقه خود شروع به تحصیل کند و بازده و راندمان یک جامعه در نسل بعدی خودش به شدت بالا رود.

اما ما ایرانی ها با سیستم آموزش پرورش بسیار ضعیف و مستهلک خود و مدیرانی که چهل سال کار کرده اند و هم اکنون بزور قانون باید آنها را بازنشسته و جایگزین کرد (بعضا فرزندان خود را جانشین خویش کرده اند!!!) کودکانمان را هم از علم و هم از دین زده کردیم و نسل های بی دانش و فراری از همه چیز را پرورش داده ایم که نتیجه اش می شود آرزوهای یک شبه پولدار شدن و دوربودن از تلاش و کسب علم و تنبلی در جامعه و آمار نزدیک به صفر مطالعه و کار مفید!

وقت آن است امیرکبیرها وارد عمل شوند و همانطور که سیاستمدارانمان برای رای آوردن قبل از ریاست جمهوری همه کار میکنند در زمان های غیر از آن هم همینگونه سیستم های مختلف را دگرگون کنند و جان تازه ای در آموزش و پرورش و دانشگاه ها و بازارهای اقتصادی و علمی کشورمان بدمند و ریاضیات نیز همانند سیار علوم به شیوه علمی تر و مدرن تری به فرزندان این کشور آموزش داده شود.

به این نوشته امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

ده + نه =

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت